Exekuce na podnikatele - půjde exekutor do sídla OSVČ u rodiče, rodičů?

1 odpověď

Dobrý den,
obracím se na Vás s tímto dotazem. Mám byt v osobním vlastnictví, bytem ručím synovi na půjčku, syn se dostal do svízelné finanční situace a hrozí mu exekuce. Po rozvodu přišel o trvalé bydliště a je hlášen na MÚ. Podniká na živnostenské oprávnění a sídlo firmy by chtěl napsat na moji adresu. Co by to pro mne znamenalo, hrozí mi nějaká rizika, kdybych chtěla případně časem byt prodat?
Předem vám velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud Váš syn podniká jako fyzická osoba a žádá po Vás, abyste svolila k tomu, že své sídlo podnikání bude mít ve Vašem bytě, vystavujete se riziku, že pokud bude proti synovi vedena exekuce (z jakýchkoliv důvodů) a syn by exekuci nesplácel, bude ve Vašem bytě pravděpodobně exekutorem proveden soupis movitých věcí za účelem jejich prodeje v dražbě. Při provádění soupisu se nezjišťuje vlastnictví věcí a pokud by byly zajištěny také Vaše věci, musela byste se bránit návrhem na vyškrtnutí věci ze soupisu s doložením vlastnictví těchto věcí. Přihlášení syna do Vašeho bytu na jeho prodej nemá vliv, avšak pokud jste byt synovi poskytla jako záruku vrácení půjčky, nejspíše jako zástavu, pak potřebujete souhlas zástavního věřitele s jeho prodejem; současně jste v nebezpečí, že pokud syn nebude dluh splácet, bude se moci zástavní věřitel finančně uspokojit prodejem Vašeho bytu prostřednictvím soudního prodeje zástavy, apod.