Zákaz bydlení v bytě vydaný insolvenčním správcem (zákaz proti dlužníkovi)

1 odpověď

Bydlela jsem s přítelem a vzala jsem si hypotéku na byt, s tím že to budeme spolu splácet. Ale během pár let jsme se rozešli a já zůstala s hypotékou sama na krku, kterou jsem nezvládala platit. Melám ještě dlih na finančním úřadu ohledně daně z nemovitosti. Ale získala jsem insolvenci. Ale problém je ten že insolvenční správce mi nakázal, že v tom bytě musím zůstat a platit nájem a veškeré poplatky dokud se v aukci byt neprodá. Moje otázka zní, zda mi to správce insolvence může nakázat abych tam bydlela. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
mám za to, že toto Vám insolvenční správce nakázat nemůže. Pokud se chcete z bytu odstěhovat, insolvenční správce Vám v tomto kroku nemůže bránit. Problematické je však hrazení fondu oprav a společných záloh; tyto byste měla hradit Vy, pokud v bytě bydlíte, a pokud v něm nebydlíte, vzniká tak škoda v majetkové podstatě, čímž jsou poškozováni věřitelé. Osobně se však domnívám, že bydlení dlužníků v jejich bytě co nejdéle je to možné je pro ně samotné výhodnější, než hrazení nájmu v nájemním bytě.