Dluhy z podnikání, konkurz na dlužníka - vliv na SJM, majetek nedlužícího z manželů

1 odpověď

Dobrý den,
otec měl dluhy z podnikání (OSVČ), proběhl konkurs, kde velkou část dluhů splatil. Protože mu ještě nějaké dluhy z podnikání zbyly, bylo mu doporučeno vstoupit do insolvence.
Musí do insolvence vstoupit i mamka, nebo se to bude týkat pouze jeho a peníze budou případně strhávány jen jemu?
Insolvenční správkyně mu poslala formuláře, kde figuruje i mamka, vstupují zde do oddlužnění společně. Je to tak správně? Původně nám právník říkal, že insolvence se bude týkat pouze jeho a mamka už v tom nebude nijak figurovat.
Děkuji.

Dobrý den,

pokud dluhy, které vznikly před prohlášením konkursu, vznikly za dobu trvání manželství a majetkový režim Vašich rodičů nebyl nikdy nijak modifikován (tzv. zúžené SJM), jedná se o dluhy společné.

Pokud by tak nyní podal návrh na povolení oddlužení pouze otec, účinky by se Vaší matky nijak nedotýkaly a věřitelé by mohli žádat uspokojení svých pohledávek právě po ní.

Zároveň upozorňuji, že SJM Vašich rodičů zaniklo dnem prohlášení konkursu na majetek Vašeho otce v předchozím insolvenčním řízení; od toho data jsou veškeré nově vzniklé dluhy právě toho z rodičů, který je zapříčinil.

Mám tak za to, že společné oddlužení manželů je všeobecně nejvhodnějším řešením.