Insolvence a odškodné, bolestné za pracovní úraz, zranění v práci, zaměstnání

1 odpověď

Mám dotaz. Když jsem v insolvenci a měla jsem pracovní úraz s trvalými následky a ztrátové zranění, musím insolvečnímu správci odevzdat odškodné a bolestné?

Dobrý den,

insolvenční soudy dlouhodobě setrvávají na stanovisku, že bolestné jako takové má být posuzováno jako mimořádný příjem dle ust. § 412 odst. 1 písm. b) insolvenčního zákona a má být rozvrženo mezi věřitele v rámci insolvenčního řízení.

Odlišný režim však může mít např. náhrada za ztížení společenského uplatnění, náhrada ztráty na výdělku či náhrada vynaložených nákladů.

Můžete se s Vaším dotazem obrátit přímo na insolvenční soud, který Vám dá ve věci závazné stanovisko.