Exekuce budoucího manžela a vlastnictví nemovitosti budoucí manželky - zabaví nemovitost exekutor manželce?

1 odpověď

Máme sa s priateľom brať 2018 na jeseň, ale on má exekucie. Ja vlastním byt na Slovensku. Aké sú možnosti, aby som bola chránená a nezasiahli ma jeho exekúcie? On ich už spláca, lenže je to ešte na dva roky (2018-2020).
Je potreba spísať predmanželskú zmluvu?
A ako to bude v prípade zobratia si hypotéky? Prosím o radu a priblíženie možností.
Ďakujem za odpoveď.

Dobrý den,
v případě uzavření manželství, aniž byste jakkoliv upravili Vaše společně jmění, by platilo, že soudní exekutor může pro exekuci manžela postihnout i majetek, který máte ve společném jmění, nikoliv však Váš výlušný majetek.
Pokud byste si jako manželé chtěli vzít hypotéku a na manžela byly vedeny exekuce, zcela jistě Vám žádná bankovní instituce v České republice hypotéční úvěr neschválí.
Pokud byste si vzala hypotéku pouze Vy, avšak neměli jste zúžené SJM, i tak pořizovaný byt/dům bude součástí SJM a exekutor jej může postihnout.
Ve Vašem případě tak důrazně doporučuji uzavřít tzv. předmanželskou smlouvou, a to formou notářského zápisu, přičemž notář zajistí zveřejnění této listiny o odlišné majetkovém režimu v příslušném rejstříku vedeném Notářskou komorou ČR.