Exekuce manžela žijícího dlouhodobě jinde - hrozí exekuce v bytě manželky?

1 odpověď

Důchod 3500 Kč, manžel bydlí od 1994 jinde, má statisícové dluhy. Má svůj byt. Já jsem měla byt 38 let, v osobním vlastnictví 15 let; kde 12 let bydlel i manžel.

Byt od 11/2013 vlastní dcera. Může nečekaně přijít exekutor a obstavit nebo zabavit byt, nábytek, knihy. Budou mne informovat předem, nebo jen manžela? Vnikne exekutor sám do bytu bez nás?
Manželových dluhů musím zaplatit půlku?
Kolik dní je lhůta na zaplacení?
Půjdou i do pokoje dcery (má pokladní doklad k TV, psacímu stolu, křeslu, počítači - beze jména)? Jinak nic cenného nemáme, jsou velké obavy o byt. Co všechno se může stát?
Děkuji za odpověď.

Návštěvu exekutora lze očekávat všude tam, kde je důvodný předpoklad výskytu věcí v majetku dlužníka. Pokud Váš manžel již 20 let bydlí jinde a má vlastní byt (což je zjistitelné z KN) není návštěva exekutora příliš reálná. K oprávnění exekutora - při mobiliární exekuci může být doručeno usnesení o jejím provedení přímo (nemusí být zasláno předem) a tato lze provést i v nepřítomnosti obyvatel bytu. Obvykle už pak vykonavatelé nerozlišují, kdo v jakém pokoji bydlí. Byt Vaší dceři pro dluhy otce zabavit nelze.
Z dotazu není zřejmé, proč udržujete manželství za situace, kdy manžel žije dlouhodobě odděleně. Byť to není pro aktuální dotaz důležité, je ke zvážení rozvod manželství. Manžel se může dále zadlužovat a Vy byste se dostala do nekonečného strachu o zabavení mobiliáře domácnosti.