Exekuce rodiče - vliv na potomky, dědění dluhu rodiče, rodičů

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz ohledně dluhu svojí matky. S mojí matkou se od plnoletosti nestýkám kvůli špatným vztahům a jejímu chování a zodpovědnosti. Vím že je dost zadlužená a má několik exekucí které nijak neřeší. Dalo by se říct že na svoji situaci rezignovala a žije jak se dá, takže je určitě nikdy nevyrovná.
Jde mi o to jestli v budoucnu nemůže někdo tyto dluhy vymáhat po mě a mojí rodině, popřípadě jak tomu předejít.
Děkuji předem za jakoukoliv informaci nebo radu. Jan.

Dobrý den,
vždy platilo a platí, že děti neodpovídají za dluhy svých rodičů ani za ně nijak neručí.
Jedinou výjimkou je případ, kdy rodič zemře, a dítě po něm přijme dědictví (v tom případě dědí nejen aktiva – majetek, ale též veškerá pasiva – dluhy), a nevyužije výhrady soupisu majetku (tj. že odpovídá jen za dluhy do výše sepsaného majetku zemřelého rodiče).
Pokud však rodič nic významného nevlastnil, anebo je dědictví předlužené, nejvhodnější je dědictví odmítnout jako celek.