Spolumajitel 1/8 domu v exekuci - musí se celý dům prodat?

1 odpověď

Dobrý den,
dcera zdědila po svém otci 1/8 domu, ve kterém bydlím. Ostatní dvě děti se dědictví vzdaly v můj prospěch. Vlastním tedy 7/8 domu. Nyní mě dcera nutí dům prodat, do čehož se mi moc nechce. Potřebuje peníze, protože nad ní neustále visí Damoklův meč v podobě exekuce. Dcera s manželem mají vysokou hypotéku na vlastní dům.
V případě exekuce, půjde exekutor i po té části domu co má společně se mnou? Když má vlastní dům i když na hypotéku?
Děkuji.

Dobrý den, pokud by proti Vaší dceři (a jejímu manželovi) byla vedena exekuce, exekutor by postihl a posléze zpeněžoval pouze její spoluvlastnické právo ve výši 1/8 na domu, Vás by se exekuce nijak nedotkla, nejste dlužníkem, potažmo ani byste nebyla povinnou v daném řízení. Mohla byste si případně dotčenou 1/8 domu vydražit jako spoluvlastník s předkupním právem. Pokud by ji vydražil někdo jiný, musela byste strpět tuto osobu jako nového spoluvlastníka. Jinak se Vás dotčené dluhy dcery ve vztahu k Vašemu domu nijak netýkají.