Promlčení dluhu, který ještě není v exekuci

1 odpověď

Dobrý den,
v letech 2000-2002 jsem bydlela v družstevním bytě společně s manželem, kde jsem měla trvalé bydliště pouze já a syn. Po rozvodu (2002) jsem se odstěhovala do podnájmu, manžel v bytě zůstal. Neplatil za nájemné a služby a vznikl dluh. V roce 2005 jsem z nevědomosti podepsala uznání dluhu (72 000), poté byl dluh předán právnímu zástupci bytového družstva, který podledávku vymáhal soudní cestou. Náklady právnímu zástupci ve výši 30 000 jsem zaplatila, kdy mi byl zablokován účet v bance k 23.7.2008, po zaplacení byl účet odblokován. Od té doby se nic nedělo až teď. Právní zástupce zaslal dotaz (19.7.2018) mému zaměstnavateli zda jsem u něj v pracovním poměru. Jak bude nejspíš pokračovat vymáhání dluhu? Může být tato pohledávka promlčena? Jak a komu mám zaslat žádost o promlčení? Mohu i po letech žádat od manžela zaplacení, když jsem v bytě prokazatelně nebydlela a dluh udělal on? Děkuji za odpověď Hanka

Dobrý den, pokud jste měla zajištěný účet v bance, exekuce či výkon rozhodnutí musely proběhnout, neboť jiná osoba než soud, exekutor (a celní úřad) nemají oprávnění pro vymáhání pohledávky účet blokovat. Pokud nyní právní zástupce družstva vznáší dotazy stran Vašeho zaměstnání (které mu jako soukromé osobě zaměstnavatel vůbec nemusí sdělovat), je třeba, abyste se spojila s právním zástupcem družstva a vyjasnila si, jaký dluh hodlá dále vymáhat a na základě čeho a případně se začala aktivně bránit u soudu (rozhodce), u něhož vždy musí proběhnout řízení o vydání exekučního titulu, na základě kterého je dluh dále vymáhán soudně či exekučně. V tomto řízení pak můžete podat námitku promlčení, jak uvádíte. Doporučuji Vám se pro další postup obrátit na právníka z řad advokátů (http://www.advokatikomora.cz).