Insolvence u spolužadatele smlouvy - přihlásí banka dluh do oddlužení?

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, bohužel jsem v tíživé situaci a dle návrhu sociální poradny je nejlepším řasením podat návrh na insolvenci, tedy oddlužení neboli osobní bankrot.
Mám ovšem obavu, aby se do insolvence nepřihlásila i banka, která poskytla hypoteční úvěr mým rodičům. Já v ní figuruji jako třetí spolužadatel. Tuto řádně spláci od roku 2002 a zbývá doplatit cca 5 let, vlastníkem domu jsou rodiče a ten funguje jako zástava.
Děkuji

Dobrý den,
pokud jste spoludlužníkem z úvěrové smlouvy, banka svou pohledávku může do insolvenčního řízení přihlásit, tomu bohužel zabráníte jen stěží.
Pokud jste pouze ručitelem, banka by přihlásila pohledávku jako podmíněnou, pokud jste spoludlužníkem, banka ji může přihlásit klasickou přihláškou pohledávky.
Pokud by banka svou pohledávku za Vámi jako spoludlužníkem nepřihlásila, přišla by tak v případě, kdy by přestali splácet Vaši rodiče, o možnost dále žádat uspokojení pohledávky po Vás.