Zrušení darovací smlouvy v insolvenci bez zrušení insolvence dlužníka - lze to?

3 odpovědi

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Mam insolvenci, příjem mam cca 14.500 Kč další příjem mam 5.430 Kč jako invalidní důchod a ještě mám darovací smlouvy na 4400 Kč.
Jde o to zdá jdou darovací smlouvy zrušit aniž by mi bylo oddlužení třeba zrušeno.
Děkuji. J.

Dobrý den,
obecně lze říci, že dárce je oprávněn od darovací smlouvy odstoupit. V případě, že po odstoupení dárce od darovací smlouvy bude plnění, které budou věřitelé dostávat nižší, než jak bylo kalkulováno při schválení Vašeho oddlužení, soud Vás vyzve k zajištěné dalšího příjmu a pokud byste takový další příjem nedoložila, až v tu chvíli nastoupí jednání o možném zrušení Vašeho oddlužení.

Dobrý den,
já jsem mám v OV byt, a chci ho darovat své dceři.
Kdy bych náhodou, po nějakém období, třeba za pul roku, nebo za rok, mi naskočila nějaká exekuce,
bude to platit i na ten byt, co jsem daroval dceři?
Myslím, ne přijde dcera o ten byt, který jsem ni daroval?
Předem děkují za odpověď.

Dobrý den,
obecně platí, že exekuce je vedena jen na majetek dlužníka, nikoliv třetí osoby.
V rámci exekučního řízení může soudní exekutor napadnout převod jako účelový s cílem poškodit věřitele; obecně se však v exekucích toto neděje.
Opak platí v insolvenčních řízeních; pokud by na Vás bylo zahájeno insolvenční řízení, insolvenční správce bude odporovat darovacím smlouvám ve prospěch osoby blízké až tři roky před zahájením řízení zpětně.