místo podnikání - exekuce

1 odpověď

Dobrý den, bratr by chtěl uvést jako místo svého podnikání můj byt. On v bytě hlášen není. Vím, že má dluhy a exekuce. Pokud bych mu dala souhlas jaká rizika z toho plynou pro mě jako vlastníka bytu? Mohla bych o byt přijít? Mohl by chtít někdo peníze po mě? Děkuji moc za odpověď P

Dobrý den, v případě exekučního vymáhání dluhu může exekutor požadovat jeho úhradu pouze po povinném, tj. dlužníkovi, nikoliv např. po Vás. Byt Vám tedy pro bratrův dluh prodat v žádném případě nemůže. Pokud však bude mít Váš bratr jako povinný místo k podnikání ve Vašem bytě, pravděpodobně některý z exekutorů nebo i více z nich provede u Vás doma tzv. mobiliární exekuci, v níž zabaví v bytě všechny prodejné věci. Vlastnictví těchto věcí prokazuje jejich vlastník (například Vy) v návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu. Doložit vlastnictví věci pak můžete prostřednictvím nabývacích smluv, účetních dokladů, apod. , není to však úplně jednoduché. Pokud by se Vám vlastnictví prokázat nepodařilo, o věc byste v případě jejího prodeje v dražbě přišla. Je třeba si proto zvážit, zda bratrovi za daných okolností vyhovíte.