Spoludlužník-mužu se nějak bránit?

1 odpověď

Dobrý den, bývalému příteli jsem ručila k půjčce. Teď mi ale přišel domů dopis s tím, že je v insolvenčním řízení a banka od půjčky odstupuje. Tím že jsem vedena jako spoludlužník mám uhradit celou zbývající částku 300tis do 10dnů. Jsem ale na mateřské, samoživitelka a opravdu nejsem schopná takovou částku do 10dní sehnat. Žádné jiné dluhy nemám. Prosím můžete mi poradit zda mám nějakou možnost se bránit? A opravdu může banka ze dne na den odstoupit od smlouvy a chtít takovou částku v tak krátké době nechat vyplatit?

Dobrý den, pokud jste na pozici ručitele, může skutečně banka celý dluh vymáhat po Vás. Podmínky odstoupení od smlouvy, resp. zesplatnění dluhu jsou uvedeny ve smlouvě, kterou jste také musela podepisovat. Pokud ji nemáte k dispozici, určitě se obraťte na dotčenou banku a nechte si celou věc vysvětlit. Nemusíte se bát, banka s dlužníky (ručiteli) komunikuje bez problémů a se snahou celou věc vyřešit, můžete se např. domluvit na splátkách a podobně. V každém případě Vám při splácení dluhu Vašeho přítele vznikne pohledávka, kterou na něm můžete vymáhat, v tomto případě pravděpodobně soudně, neboť bývalý přítel zřejmě nebude ochoten Vám dluh splácet dobrovolně.