placení insolvence na nemocenské

1 odpověď

Dobrý den jsem dlouhodobě na nemocenské a nemužu platit částku která mi byla určena. Chtějí mi insolvenci zastavit, chybí mi jěště 2 roky. Co mam dělat a neda se prodloužit. Děkuji za odpověd

Dobrý den,
soud určuje částku pouze v případě, kdy jste požádala o jinou než zákonnou výš srážky z příjmu (tzv. fixní částku) ; v tom případě jste povinna tuto částku hradit každoměsíčně bez ohledu na Vaší nemocenskou.
Pokud soud tzv. fixní srážky nestanovil a je uplatněn zákonný režim, srážky budou prováděny z Vašeho příjmu (dávek nemocenské) vyplácené Českou správou sociálního zabezpečení.
Pokud platby dosahují tak nízké výše, že je zde předpoklad, že věřitelé nebudou uspokojeni ani v zákonném minimu 30 %, soud může Vaše oddlužení zrušit. Jedinou možností, jak tomuto zabránit, je uzavření darovací smlouvy (event. smlouvy o důchodu), na základě které bude třetí osoba hradit ve prospěch oddlužení příslušnou částku tak, aby uspokojení věřitelů dosáhlo alespoň 30 %.