Exekuce na zahraniční účet

1 odpověď

Dobrý den,
může český exekutor v roce 2023 obstavit můj bankovní účet v zahraničí a vymáhat můj příjem v zahraničí, pokud se dozví moji adresu v UK?
Děkuji, Iva

Dobrý den, český exekutor tak učinit nemůže. Váš majetek v zahraničí však může postihnout soudní vykonavatel/exekutor příslušné země, požádá-li věřitel o zahájení exekuce v zahraničí. Uznání a výkon rozhodnutí členských států EU v jiných členských zemích umožňuje nařízení EU. Mimo EU, konkrétně ve Spojeném království, je vymáhání složitější, ovšem nelze ho zcela vyloučit. Věřitel může požádat o uznání pravomocného rozhodnutí, které bylo vydáno v ČR, u příslušného soudu v UK. Pokud by k uznání došlo, výkon rozhodnutí (včetně způsobu jeho provedení) by se pak řídil místním právem.