Potřebovala bych radu ohledně sporu s družstvem. Rodiče bydlí v družstevním bytě a někdo z vedeni rozhodl, že se budou měnit dveře všech bytů na protipožární. Rodiče s tím nesouhlasí, protože když ten byt kupovali, tak vyměnili dveře na nové, které ale nejsou protipožární. Lze s tím něco udělat, aby jim zůstali původní dveře? Lze vyžadovat po družstvu proplacení starých dveří?

Lze chtít po družstvu, aby dveře měli kukátko? Jsou to starý lidi a pokud dveře nebudou mít kukátko, tak jak ověří, kdo zvoní? Pokud si nelze vybrat dveře s kukátkem, lze si to tam nastavit a pak vyžadovat peníze za instalaci kukátka od družstva? Děkuji Jana.

ODPOVĚĎ:
Zde je nutné si uvědomit, že vlastníkem bytu je bytové družstvo, nikoli rodiče. Bytové družstvo tak může rozhodnout, jaké dveře u všech bytů budou či nikoli. Rodiče jsou nejspíše členové družstva a tak mohou své požadavky vznést na schůzy bytového družstva a případně o nich nechat hlasovat. Případně si vyžádat výjimku. Rozhodnutí však bude jen bytovém družstvu jako takovém.
Proplacení starých dvěří je opět pouze na rozhodnutí družstva. Je možné případně dveře demontovat a prodat či uskladnit.
Kukátko je možné instalovat po souhlasu družstva, proplacení je možné na základě dohody.