Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Dcera žila s přítelem, který si bez jejího vědomí vzal na její jméno dva meziúvěry u stavební spořitelny. Toto bylo zjištěno až poté, co k nám přijel inspektor z firmy, které to předala stavební spořitelna k vymáhání (dcera má stejné trvalé bydliště jaké rodiče). Pachatele známe, dcera podala trestní oznámení na okresní státní zastupitelství, ale nechce platit úvěr, který si nesjednala.

Lze s tím něco udělat, nějaké předběžné opatření? Než se případ dostane před soud a bude nějaké pravomocné rozhodnutí, uběhne spousta času, dcera pobírá pouze rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď. Drahomíra.

 

ODPOVĚĎ:
Doporučuji Vám kontaktovat spořitelnu a domluvit se na zastavení vymáhání dluhu tím, že Vaše dcera nebyla účastníkem sjednané smlouvy, tj. smlouvu o úvěru neuzavřela a o jejím uzavření nevěděla (jednalo se o zneužití její identity) - smlouva/smlouvy o úvěru by proto měly být shledány neplatné. Spořitelnu je třeba informovat o podaném trestním oznámení, aby se mohla se svým nárokem na náhradu škody případně přihlásit do trestního řízení. Pokud by se spořitelna přesto stále domáhala svého nároku proti Vaší dceři, pak se může dcera aktivně bránit: kromě toho, že bude rozporovat uzavření smlouvy, může v případném soudním řízení navrhnout i přerušení řízení, a to do doby, než bude rozhodnuto v trestní věci - ve smyslu § 109 odst. 2 písm. c) občanského soudního řádu.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.