Počet stránek ve webu: 47567

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám grafika. Dělá mi již 2 roky etikety na mé produkty. Spolupráce s ním byla zpočátku uspokojivá, později se začala být komplikovaná. Vadí mi hodně jeho chování - je dost arogantní a impertinentní. Když po něm něco chci, má "spoustu řečí" a někdy musím požadavky opakovat i 5x, než je uskuteční. I drobná editace etikety (např. přidání slova do textu etikety) se tak stává velmi nepříjenou záležitostí. Taková spolurpáce mi samozřejmě nevyhovuje, proto jsem ho teď na začátku ledna 2022 požádal o fakturu a zaslání všech zdrojových souborů. Nicméně jsem narazil. Jeho vyjádření k tomuto konkrétnímu bylo, cituji:

    "Předmětem naší dohody bylo zhotovení dokumentů tisku - sám jste si zvolil že chcete jak malé jednotlivé etikety tak archy. Náročnější verzi.
    ...
    Tím se dostávám k podkladům - ty nejsou nikdy součástí řešení ale pouze výsledné dílo jako takové. K předání nemám vlastně důvod, protože v něm je i ukryto mé know-how - komu bych jej předal má přístup také k tomu, jak danou práci dělat. A tato znalost mne stála celkem dost úsilí a času v životě. Vy také nepředáváte zákazníkům přesné postupy jak vyrábíte dané produkty - jen produkt samotný a jeho kvalitu za danou cenu.
    Jsou případy kdy jsem předal podklady ve zdroji ale nikdy to nebylo bez dohody o vyrovnání a hlavně jednalo se o osobní řešení s lidmi kdy to bylo založeno na zcela normálním a lidském řešení, vztahu a osobním jednání. vzájemném."

    K tomu jsou různé arogantní věty, které však jsou běžným tvůrčím uměním/folklorem mého grafika, nicméně pro věc nejsou podstatné.
    Bohužel písemná smlouva mezi námi není žádná. Dohoda je "prostě jen" o výrobě etiket a jejich úhradě formou faktury. Zdrojové soubory se zatím nikdy mezi námi neřešily.

    Můj dotaz tedy zní:
    a) mám nárok na zdrojové (editovatelné) soubory bez dalšího příplatku?
    b) má nárok můj grafik
    - požadovat příplatek za zdrojové soubory
    - nevydat mi je vůbec, pokud nebude chtít? (tzn. je to na jeho libovůli)
    - byla by šance ve zcela krajním případě uspět v rámci soudního řízení (ctím myšlenku "normální je se nesoudit" a samozřejmě se k soudu neženu)

    Velmi děkuji.

     

    Odpověď:

    Dobrý den,

    na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:

    1/ Mám nárok na zdrojové (editovatelné) soubory bez dalšího příplatku?

    V tomto ohledu je klíčové, co je předmětem smlouvy (byť ústní), kterou jste s dotyčným grafikem uzavřel. V dotazu uvádíte, že:

    „Dohoda je "prostě jen" o výrobě etiket a jejich úhradě formou faktury. Zdrojové soubory se zatím nikdy mezi námi neřešily. “

    Z toho dovozuji, že s grafikem jste uzavřel smlouvu o dílo, jejímž předmětem bylo zhotovení (vytvoření a vytištění) etiket – tedy nikoli zhotovení elektronického návrhu (grafického řešení) etiket. Nejedná se tudíž o smlouvu, jejímž předmětem je dílo s nehmotným výsledkem – dle § 2631 občanského zákoníku platí, že:

    „Spočívá-li dílo v jiném výsledku činnosti, než je zhotovení věci … postupuje zhotovitel při této činnosti, jak bylo ujednáno a s odbornou péčí tak, aby dosáhl výsledku činnosti určeného ve smlouvě. “

    Ze znění dotazu usuzuji, že o takovou smlouvu ve Vámi popsaném případě nešlo, jelikož s grafikem jste toliko sjednal, že pro Vás zhotoví hmotně zachycené etikety – tzn. že Vám dodá etikety již vytištěné. V takovém případě splnil grafik své smluvní závazky tím, že Vám vyhotovené etikety dodal – dle § 2604 občanského zákoníku totiž platí, že:

    „Dílo je provedeno, je-li dokončeno a předáno. “

    Je nepochybné, že předmětem uzavřené smlouvy bylo vytvoření autorského díla. Zároveň však platí, že předmětem smlouvy o dílo bylo toliko dodání hmotných rozmnoženin tohoto díla, nikoli předání díla v nehmotné podobě.

    Grafik, jako autor předmětných autorských děl, je nicméně v dispozicích s těmito díly do jisté míry omezen, a to v § 2633 občanského zákoníku:

    „Výsledek činnosti, který je předmětem práva průmyslového nebo jiného duševního vlastnictví, může zhotovitel poskytnout i jiným osobám než objednateli, bylo-li tak ujednáno. Neobsahuje-li smlouva výslovný zákaz tohoto poskytnutí, je k němu zhotovitel oprávněn, není-li to vzhledem k povaze díla v rozporu se zájmy objednatele. “

     

    a dále v § 61/2 autorského zákona:

      „Není-li sjednáno jinak, autor může dílo vytvořené na objednávku užít a poskytnout licenci jinému, není-li to v rozporu s oprávněnými zájmy objednatele. “

    Jsem toho názoru, že přenechání těchto autorských děl k užití někomu jinému by bylo jednoznačně v rozporu s Vašimi podnikatelskými zájmy – grafik k takovému postupu proto není oprávněn. Zdrojové soubory si proto grafik může ponechat (jelikož se jedná o jeho autorské dílo a zároveň jste s ním nesjednal, že by Vám je měl předat), nemůže je však přenechat třetí osobě.

     

    2/ Má nárok můj grafik požadovat příplatek za zdrojové soubory?

    V tomto ohledu bych nehovořil ani tak o příplatku, jako spíše o ceně za dodání nehmotného díla a za přenechání tomu odpovídajících licencí. Dojde-li mezi Vámi a grafikem k dohodě o postoupení zdrojových souborů, bude se de facto jednat o další uzavřenou smlouvu - v tomto případě smlouvu kupní, jejímž znakem je úplatnost.

     

    3/ Má nárok můj grafik nevydat mi je vůbec, pokud nebude chtít?

    Jak uvádím v odpovědi ad 2/ (výše), jednalo by se o samostatnou (kupní) smlouvu. K jejímu uzavření nemůže být grafik samozřejmě nucen – může tedy nastat i takový stav, kdy Vám grafik zdrojové soubory neprodá.

     

    4/ Byla by šance ve zcela krajním případě uspět v rámci soudního řízení?

    Na Váš procesní úspěch bych si v takovém případě nevsadil. Potíž tkví v tom, že a/ nedošlo k uzavření písemné smlouvy) obsah smluvních ujednání by proto musel být prokazován na základě obchodní korespondence a nastavených obchodních zvyklostí), b/ dosavadní obchody mezi Vámi a grafikem se týkaly výlučně dodávek vyhotovených etiket (tedy hmotných rozmnoženin autorského díla) a c/ Vaše právo na předání zdrojových souborů nelze opřít prakticky o žádné ustanovení platné právní úpravy.

    _____________________________

    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:

    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

    zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování