Naše nezisková organizace obdržela email od společnosti PicRights, ve kterém uvádí, že jsme neoprávněně na svém webu použili dva obrázky, jejichž licence patří společnosti Profimedia. Ve fotobance na webu www.profimedia.cz jsme tyto obrázky pod klíčovými slovy nebo jejich kombinací nenašli. Obrázky máme ze zpravodajských webů, z nichž jeden jej uváděl jako "screenshot from Youtube" a druhý licenci neuváděl vůbec. První web ve svých podmínkách uvádí, že jeho obsah lze využít bezplatně pro osobní použití "non-profit" využití. U druhého média čekáme na odpověď. První obrázek se navíc vyskytuje i v jiných fotobankách.
Při své redakční činnosti se řídíme Kodexem Sdružení pro internetový rozvoj https://www.spir.cz/jak-prebirat-redakcni-materialy-na-internetu/, konkrétně při práci s obrázky v našich článcích ctíme uvedené:
"- přebírání fotografií není povoleno bez souhlasu nositele práv (resp. dodržení podmínek jím obecně stanovených např. na jeho webové stránce), ledaže jde o tyto případy:
...
- jde o zpravodajství o aktuální události, která se bude bezprostředně dotýkat zachyceného díla (např. někdo poškodil či odcizil obraz umístěný v muzeu). Převzetí musí být pouze v přiměřeném rozsahu odpovídajícím informačnímu účelu a nesmí poškozovat zájmy autora
..."
Po bližším zkoumání jsme také zjistili, že u jednoho obrázku je jeho autor úplně někdo jiný, než jakého uvádí PicRights. U druhého si zatím nejsme jisti. Společnost PicRights na nás nárokuje poplatek 4.600 Kč. Jaké jsou naše odhadované možnosti pro úspěšné vyřešení sporu a bezplatně? Děkuji, Ignác.
Autorská práva, poplatky za televizi, rozhlas
Zaplacení poplatku PicRights od Profimedia - jak se bránit, máme zaplatit nebo ne?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Autorské právo, poplatky za TV a rozhlas
- Zobrazení: 113
Nabízí se Vám v podstatě dvě varianty řešení:
1/ Pasivní přístup:
Můžete takzvaně dělat mrtvého brouka a na obdrženou výzvu nijak nereagovat. Následně bude záležet na společnosti PicRights, zda se bude domáhat zaplacení náhrady údajně vzniklé újmy soudní cestou, anebo zda se omezí pouze na mimosoudní vymáhání. Je pravdou, že Vámi zmiňovaná částka (která je po Vaší organizaci vymáhána) za podání žaloby spíše nestojí – záleží však na úvaze společnosti PicRights.
Pakliže by na Vás společnost PicRights skutečně podala žalobu, mohla by se Vaše organizace bránit s pomocí argumentů, které v dotazu uvádíte. V případě, že by Vaše organizace byla procesně neúspěšná, byla by (s největší pravděpodobností) povinna zaplatit – kromě vymáhané jistiny – i úrok z prodlení a náklady soudního řízení (které mohou vymáhanou částku i několikanásobně převýšit).
Z mnohaleté praxe mohu sdělit, že tyto společnosti obhajující autorská práva na obrázky a fotografie u soudů své požadavky neuplatňují.
2/ Aktivní přístup:
Společnosti PicRights můžete na obdrženou výzvu odepsat a uvést své námitky, resp. odmítnout vymáhanou úhradu. Tímto způsobem dáte společnosti PicRights na vědomí, že Vaše organizace je činná a zároveň ji donutíte její argumenty (přinejmenším) přezkoumat. Výsledkem této komunikace může být buď stažení výzvy (když si společnost PicRights uvědomí, že vymáhá neexistující pohledávku), anebo trvání sporu (kdy bude opět záležet na společnosti PicRights, zda se rozhodne vymáhat předmětnou pohledávku soudní cestou či nikoli).
Komentáře vytvořeny pomocí CComment