Počet stránek ve webu: 47905

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Pronájem bytu kde bydlí pronajímatel a výpověď nájemní smlouvy nájemníkům jiného pronajatého bytu - lze to? (důvod - potřeba pronajímatele peněz na hypotéku)
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám byt, kde mám nájemníky se smlouvou na dobu neurčitou a regulovaným nájemných (2.300 Kč měsíčně). Byt jsem koupil jako investici v době, kdy mi to dávalo smysl a měl jsem lépe placenou práci a byli jsme na to dva. Nyní už mi to smysl nedává. Zůstal jsem sám, změnil práci a tak přemýšlím že byt prodám. Já byt takto koupil. Nájemníci tak takto žijí za těchto podmínek už asi 30 let. Nějak už se mi nechce dotovat život někoho jiného. Nemyslím to nijak špatně ale jistě chápete že 2.300 Kč za měsíc je nic. Stačí, aby se jim jednou za rok něco pokazilo a já to musel nechat opravit. A to už se stalo několikrát. Vlastně jsem dokonce za ty asi 2 roky co byt mám v mínusu že tam budou bydlet další tři roky jakoby zadarmo z pohledu toho co jsem do bytu dal. Když jsem byt kupoval nevěděl jsem co vím nyní. Ano vím, že jim mohu zvednout nájem o 20% každé tři roky, ale celkově nevím, jestli mi to za to stojí. Původní vlastníci prodávali byt asi 6 let. Nikdo ho nechtěl. Není se čemu divit. Nicméně asi ani tehdejší kupující ani původní majitelé nevěděli to co jsem nevěděl ani já a na to se chci právě zeptat Vás a ujasnit si, že to chápu správně.

    Nemám v plánu byt prodávat 6 let, protože si ho za těchto podmínek nikdo nekoupí. To bych musel jít hodně pod cenu i za kterou jsem to koupil já. Našel jsem si v NOZ § 2288. "Pronajímatel může vypovědět nájem na dobu neurčitou v tříměsíční výpovědní době i v případě, že 
    a) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,
    b) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni."
    Chápu to správně tak, že pokud byt prodám někomu, kdo ho nechce na investici ale chtěl by tam bydlet sám, tak vlastně vzniká právo dotyčného nového majitele že jak je psáno výše "má být byt užíván pronajímatelem" tedy dotyčný ode mně koupí byt. Stane se vlastníkem a nově pronajímatelem a jelikož bude chtít byt pro své užívání/bydlení(potažmo rodinného příslušníka takže teoreticky i děti? rodiče?) a ne jako investici tak je může legálně vystěhovat?

    A jeden doplňkový dotaz. Jak by se zákon tvářil na to kdybych udělal toto. Já mám svůj byt, kde aktuálně bydlím. Byt s nájemníky jsem chtěl jako investici. Co kdybych svůj aktuální byt pronajal za normální aktuální tržní nájem s odůvodněním, že potřebuji splácet hypotéku - což je pravda. A pak bych řekl že v uvozovkách nemám kde bydlet a chci onen byt kde jsou nájemníci s nevýhodnou smlouvou pro své bydlení. Vím, že je to nemorální a neudělám to, ale jen by mě zajímalo, jestli bych vlastně měl právo toto udělat. Děkuji.

    Odpověď:

    Vaše otázka se dotýká práva pronajímatele ukončit nájemní smlouvu na dobu neurčitou a následně vyřešit problematiku s regulovaným nájemným. Níže je vysvětlení situace a odpovědi na Vaše dotazy.

     

    1. Právo na výpověď podle § 2288 občanského zákoníku

    Podle § 2288 NOZ máte jako pronajímatel právo vypovědět nájemní smlouvu na dobu neurčitou ve tříměsíční výpovědní lhůtě, pokud splníte některý z uvedených zákonných důvodů:

    a) Pronajímatel potřebuje byt pro své bydlení

    • Pokud nový vlastník koupí byt s úmyslem jej užívat pro své vlastní bydlení (nikoliv jako investici), má právo dát nájemníkům výpověď podle písm. a) uvedeného paragrafu.
    • Tento důvod je legitimní a zákon ho umožňuje. V praxi musí nový vlastník výpověď odůvodnit a doložit, že byt opravdu potřebuje pro své bydlení (například důvodem, že aktuálně nemá vlastní bydlení nebo chce byt užívat místo jiného nájemního bydlení).

    b) Pronajímatel potřebuje byt pro příbuzného

    • Pokud nový vlastník potřebuje byt pro příbuzného (např. dítě, rodiče nebo sourozence ve druhém stupni), může rovněž dát výpověď na základě písm. b).
    • Důvod musí být věrohodný a opodstatněný.

    2. Dopad na nový vlastník

    Pokud prodáte byt někomu, kdo jej chce užívat k bydlení (pro sebe nebo pro příbuzného), tento nový vlastník může nájemníkům legálně dát výpověď za splnění zákonných podmínek. Je třeba respektovat tříměsíční výpovědní dobu a výpověď musí být doručena písemně a obsahovat přesné důvody.


    3. Scénář s pronajímáním vlastního bytu

    Pokud byste se rozhodl pronajmout svůj stávající byt a poté tvrdil, že „nemáte kde bydlet“ a potřebujete byt s nájemníky pro své vlastní bydlení, jedná se o situaci, která by mohla být teoreticky obhajitelná, pokud byste své rozhodnutí věrohodně zdůvodnil.

    • Právní stránka: Zákon nevyžaduje, abyste jako pronajímatel neměl jinou nemovitost, abyste mohl byt potřebovat k vlastnímu bydlení. Rozhodnutí pronajmout stávající byt je vaše právo.
    • Praktická stránka: Pokud by se nájemníci rozhodli výpověď napadnout (např. žalobou na neplatnost výpovědi), soud by zkoumal, zda důvody výpovědi nejsou účelové a neodporují dobrým mravům.
    • Riziko: Nájemníci by mohli argumentovat, že jste zneužil svého postavení, což by soud mohl považovat za neplatnou výpověď.

    4. Regulované nájemné

    • U nájemních smluv s regulovaným nájemným (pokud bylo sjednáno před deregulací nájemného) je omezená možnost jednostranného navyšování nájemného. Jak uvádíte, můžete nájem zvýšit o 20 % každé tři roky.
    • Tento problém často snižuje atraktivitu podobných bytů pro investory, což se odráží i na délce prodeje a ceně nemovitosti.

    5. Doporučení

    1. Prodej bytu: Pokud byt prodáte novému vlastníkovi, který jej bude chtít užívat k vlastnímu bydlení, získává právo dát nájemníkům výpověď podle § 2288. Upozorněte však potenciální kupce na podmínky nájemní smlouvy a regulované nájemné, aby si byli vědomi všech okolností.

    2. Zvýšení nájemného: Pokud byt neprodáte, zvažte zvýšení nájemného v rámci zákonem povolené výše. To by mohlo snížit vaši finanční ztrátu.

    3. Právní konzultace: Vzhledem k riziku napadení výpovědi doporučuji konzultovat právníka, který vám pomůže připravit výpověď tak, aby splňovala všechny právní náležitosti. Jako advokát Vám tuto službu mohu nabídnout. Nebo www.advokatikomora.cz 

    4. Realitní strategie: Pokud se rozhodnete byt prodat, můžete zvážit konzultaci s realitním makléřem, který má zkušenosti s prodejem nemovitostí s nájemníky. Makléř vám může pomoci najít kupce, který by byl ochoten akceptovat současné podmínky.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování