Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Bydlela jsem v podnájmu 2,5 roku. Ukončila jsem jej výpovědí a předáním bytu k poslednímu říjnu 2015. Byt jsem hradila řádně v termínu. Umožňovala jsem prohlídky bytu vždy na přání majitele. Vratná kauce činila 6.500 Kč. Její část mi byla vrácena 07.12.2015 4500 Kč. Po urgování a posílání zpráv na email majitele zbylé 2 000 (poplatky za služby) si majitel ponechal kvůli vyúčtování služeb.

Podotýkám, že během 2,5 let mi žádné vyúčtování předloženo majitelem nebylo. 22.6.2016 mi přišel email, že v bytě je vysoký nedoplatek za vodu tj. minimálně 15.000 Kč. A že jej budu nucena uhradit, protože již komunikoval s právníkem realitní společnosti, které jsem hradila provizi za zprostředkování. A že se pan majitel ještě ozve až si vše spočítá. Vyúčtování prý SVJ provádí tak cca kolem 2 letech mi bylo vysvětleno. Částka mi to přijde být nereálná. Např. poslední měsíc jsem v bytě nepobývala vůbec a před tím jen opravdu po večerech. No nicméně jak se proti tomuto jednání mohu bránit? Opravdu se provádí vyúčtování s nájemníky po 2,5 letech podnájmu a ještě po takové dlouhé době co jsem byt opustila? A je v pořádku, že s vyplacením kauce tak otálel, že já jsem jej musela urgovat? Děkuji Leona

ODPOVĚĎ:
Vyúčtování s nájemníky se po dvou a půl letech rozhodně neprovádí. Můžete se bránit pouze tím, že budete chtít vidět přesné vyúčtování za období, kdy jste v bytě bydlela, a to přímo od poskytovatele služeb. Stejně tak není v pořádku, že s vyplacením kauce tak otálel a dokonce byste měla právo požadovat od vlastníka bytu, kterému jste kauci skládala, úrok ze složené kauce v takové výši, jakou požadují za úvěry banky. Tj. cca kolem minimálně 10% ročně.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.