Zajímalo by mě zda naše bytové družstvo má povinnost mít Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).   Náš dům byl postaven okolo roku 1979 a jedná se 10-ti patrovou budovu čítající 78 bytů a dle vyúčtování čítá vytápěná plocha 3290,89 m2.   V domu se pronajímá nebytový prostor, který je umístěn v přízemí, plocha pronajímané části je cca 50m2 a slouží jako obchod.   Dále se u nás pronajímají nebytové prostory, které jsou umístěny ve sklepní části a slouží jako skladové místnosti pro lidi z našeho domu a samozřejmě jsou za tyto pronájmy placeny poplatky.

Mám pravdu, když tvrdím že:
Od 1. ledna 2016 musí být pořízen PNEB při pronájmu ucelené části budovy (bytu, nebytového prostoru) včetně družstevních domů
a že nám hrozí sankce až 100 000 Kč.
Děkuji, Vendelín

ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
ano, máte pravdu. Počínaje 1. 1. 2016 již nemají povinnost nechat průkaz zpracovat jen majitelé, ale také pronajímatelé bytů a nebytových prostor, a to včetně družstevních domů. Zda byl štítek zpracovaný, kontroluje Státní energetická inspekce. Výše možných pokut je u fyzických osob do 100 000 Kč a
u právnických osob do 200 000 Kč.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Povinnost bytového družstva vyhotovit energetický štítek