1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Ukončovala jsem nájemní smlouvu a šla na schůzku předání nemovitosti s majiteli nemovitosti a jejich realitním makléřem, který spolupracuje s advokátní kanceláří. Na schůzce mi byl předložen předávací protokol a zjistila jsem že nedostaneme zpátky kauci 25.000 Kč a ještě k tomu chtějí dalších 24.000 Kč za rekonstrukci, kterou si majitelé nechali udělat.

Rozsah škod způsobených námi rozhodně není tak vysoký, úpravy které na domě a zahradě dělali jsou jejich vlastní rozhodnutí, včetně kypření půdy na zahradě, obnovu celého travního porostu, záhonů, předzahrádky, lakování schodů a spoustů dalších položek, které byly naprosto v pořádku, nepoškozené. Bohužel jsem toto nečekala, oni byli na mě tři a pan realitní makléř použil zdatně manipulační techniky, kterými mě přesvědčil, abych předávací protokol, kde se píše, že částku uhradím, podepsala a ještě jsem se mu omluvila. Mám nějaké zkušenosti s manipulací jako asi každý, ať už v blízkém okolí nebo různí prodejci na ulici a telefonisté, myslela jsem si, že mně se to nemůže stát. Nicméně svou roli sehrálo i mé těhotenství, a nechala jsem se úplně oblbnout. V tom stavu, ve kterém jsem tam byla, jsem ani nezvládla dokument přečíst. Ale měla jsem pocit, že to musím podepsat a nemůžu si říct, že si to vezmu domů a v klidu si to přečtu a pak jim to pošlu třeba. Peníze od něj zpátky nechci, Dokonce jsem mu ještě poslala asi 4.000 Kč a řekla jsem mu, že už více mu nepošlu, že to je nesmysl, abych já jako bývalý nájemník platila jeho nákladnou rekonstrukci na anglický trávník a záhony jako z Versailles, které tam nikdy nebyly. V nájemní smlouvě není napsáno, že bychom tam měli platit profesionálního zahradníka nebo nějak speciálně kultivovat ten prostor. V domě byla jedna rozbitá kachlička a na zahradě v létě ve velkých vedrech loni (2018) zemřelo několik mladých tůjí. On nyní po mě chce téměř 50.000 Kč a nechce slyšet, že je to nesmysl. Nechce o tom dále diskutovat, položil mi telefon. Ale bojím se nakolik může použít, ten mnou podepsaný předávací protokol a poslat na mě exekuci. Není to ani nadepsáno jako smlouva, píše se tam předávací protokol a jsou v něm lživé informace o stavu nemovitosti. Můj přítel říká, že první by mi musel přijít dopis od právníka, že se to řeší a že mám zaplatit. Ale já čtu na internetu, že k exekuci může dojít zcela bez vědomí pomyslného dlužníka. Můžu nějakým způsobem svůj podpis odvolat, říct, že jsem byla do podpisu vmanipulována? Udělat něco, čím bych jim zamezila ve vymáhání peněz? Přikládám poslední stranu předávacího protokolu, bohužel nelze poslat více dokumetů. Co tam píše je zcela absurdní a neodpovídá realitě. Například to, že strom zemřel z důvodu častého močení psa, je naprotá domněnka a nechápu jakým právem to tam píšou jako fakt nebo jak tam můžou psát, že dům byl zanedbaný a poškozený vandalismem. Dům byl úplně v pořádku, ve stavu odpovídajícím stáří z devadesátých let. Celá situace je komlikovaná tím, že my jsme tam bydleli rok a ještě rok před námi byla smlouva vedena rok na někoho jiného. A mezi těmi dvěmi lety neproběhlo takovéto předání a tudíž mám údajně platit i za poškození, které způsobili ti před námi. Ale i kdyby, tak to stejně je celé otázka pár tisíc, i kdybych řekla těch 25.000 Kč v hodnotě kauce. Už to je šílená částka a v životě jsem neslyšela, že by někdo tolik v mém okolí si naúčtoval. Mně samotné vždy v předchozích nájmech vraceli kauci celou, až na jeden případ, kdy byly rozbité dveře a za to si odečetli 1.000 Kč. To mi přijde normální. Ne nechat si udělat za 50.000 Kč komplet rekonstrukci všeho a chtít to zaplatit po nájemníkovi který tam rok, respektive dva, bydlel. Navíc dosud nebyli majitelé schopni společně s novým nájemníkem převést plyn a elektřinu na něj a mně pořád chodí upomínky za nezaplacené zálohy a říkali mi na plynárenské i elektrické společnosti, že určitá část té platby za energie se nedá odečíst zpětně a tudíž platím pořád já, protože smlouva je i po dvou měsících stále vedena na mě. A to je majitelům úplně jedno, ani se neobtěžovali se třeba omluvit, že to tak dlouho trvá, i když já jsem jim dodala veškeré podklady hned druhý den. Nechci takovým lidem už dávat ani korunu. Už mě obrali o dost peněz. Celkem jsem jim už zaplatila 31.000 Kč plus teda ještě nějaká částka v tom konečném vyúčtování za energie. Omlouvám se za dlouhý dotaz. Připadám si jako blbec, že jsem se nechala oblbnout a podepsala jim to. Děkuji moc za radu, S pozdravem, Veronika.

ODPOVĚĎ:
I když jste protokol podepsala, není nic ztraceno. Doporučuji už nic nehradit. Jako první by Vám měla přijít předžalobní výzva a následně žaloba. Exekuce může nastat až po pravomocném soudním rozhodnutí, které pokud přebíráte poštu, bude vyhlášeno až po řádném projednání věci, kde máte právo se bránit a sdělit své argumenty. Žalobce bude muset prokazovat, proč po Vás takovou částku žádá a musí také prokázat, že peníze, které po Vás chce, nemají nic společného s běžným opotřebením. Protože náhrada za běžné opotřebení má být zahrnuta v nájmu a nelze se jí následně po ukončení nájmu domáhat. Musí také prokázat, že ony škody byly způsobeny Vámi. Důkazní břemeno leží totiž na žalobci.