Rád bych se zeptal na otázku ohledně bytové jednotky a klimatizace. Mám přízemní byt se zahradou. V prvním poschodí nade mnou má soused klimatizaci a vyvedenou hadici na kondenzační vodu na kraj balkónu. Voda teče proudem ke mně. Na slušné upozornění a řešení problému mi bylo řečeno, že s tím musím počítat, když mám přízemní byt. Rád bych se zeptal na řešení nebo co se s tím dá dělat? Děkuji Ladislav.

ODPOVĚĎ:
I pokud má soused klimatizaci, musí si počínat tak, aby nezpůsoboval škodu svému okolí. Vy nemáte povinnost snášet klimatizaci souseda pouze z důvodu, že máte přízemní byt. Postupovat byste měl tak, že škodu na Vašem bytě dobře fotograficky zdokumentujete, případně můžete přizvat i odborníka na stavebnictví, aby Vám vypracoval nějaké odborné vyjádření a oslovíte souseda, aby svého jednání zanechal. Pokud se nic nestane, máte právo po sousedovi žádat náhradu způsobené škody, kterou by měl právě stavař vyčíslit a dále máte právo soudně žádat, aby soused napravil své jednání pod hrozbou ukládání pořádkových pokut.