Musí mít SVJ pokladnu, pokud chce některý člen platit hotovostí a ne na účet?
- Uložil(a): Mgr. Kateřina Galatíková (advokát)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
V letošním roce 2023 jsem přijala funkci členky výboru v našem SVJ, jelikož se mi velmi nelíbila nečinnost bývalého výboru a chtěla jsem změnu (naivita). Jedna z věcí, která se mi hned nelíbila byla, že náš předseda vedl pokladnu cca ročně 17.000 - 19.000 Kč a z různých zdrojů jsme měli jako členové pochyby o tomto vedení a zacházení s hotovostí.
Před měsícem jsme měli shromáždění SVJ ohledně oprav a tam byl jeden z bodů také můj návrh na zrušení pokladny a převedení hotovosti na náš SVJ účet. Hlasovalo 75% členů pro a jen předseda a jeho syn, který je také majitelem bytové jednotky a tudíž členem SVJ byli proti. Minulý týden přišla do datové schránky SVJ výzva od tohoto syna našeho předsedy, k okamžitému zrušení nebo revokaci usnesení, jelikož tím, že se zrušila pokladna, tak mu bylo znemožněno právo na platbu v hotovosti (prý §5 zákona č. 136/2011 Sb.). Doposud všichni členové platili zálohy do fondu oprav přes účet a nikomu to nevadilo, a i on bez problémů platil. Prý si bude stěžovat správnímu orgánu ČNB a nebo podá žalobu k soudu. Pokud nebude fungovat pokladna, tak prý jeho závazky vůči SVJ nebudou plněny a o té doby je bude mít v úschově. Jak se mám k tomuto postavit? Moc děkuji za odpověď a radu. Vlasta.
ODPOVĚĎ:
Příjmu platby v hotovosti patrně opravdu zamezit nelze, můžete jej však podmínit administrativním poplatkem (schválením na schůzi SVJ). Hotovostní platbu lze vložit na bankovní účet SVJ (zde otázka spíše na účetní, zda i v tomto případě je nutno mít pokladnu), což není zdarma, k tomu je nutno připočíst ztrátu času a výdaje na cestu do banky, které lze v poplatku zohlednit.
Štítky: