Prosíme o radu v této situaci - v bytě zemřel nájemce, který podle nám dostupných informací nemá dědice. Byt je zapečetěný a čeká se na notářské řízení. Pokud je nám známo, tak v případě, že by nájemce měl dědice, pak ti by byli povinni během dědického řízení platit nájem. Zaplatí však někdo nájem, když dědicové neexistují? Děkuji, Ivo.

ODPOVĚĎ:

Pokud nebude nikdo dědit, tak nájem skutečně nikdo nezaplatí. Zkuste se s notářem domluvit na co nejrychlejším odpečetění bytu, aby Vám nevznikaly další náklady, protože pokud nebude dědic, nebude nikdo, kdy by měl dluh uhradit. Obecně je mi známo, že s odpečetěním bytu bývá problém, protože instituce různě odkazují na jiné, které by o tom měly rozhodnout. Nicméně primárně je třeba věc aktivně řešit s notářem pověřeným řízením o pozůstalosti po tomto konkrétním zůstaviteli.