Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

V domě s více byty bez bytových vodoměrů je rozúčtování spotřebované vody provedeno na základě směrných čísel spotřeby vody. Jak je to v situaci, kdy je některý z bytů prokazatelně po celou dobu jednoho zúčtovacího období neobývaný a nikdo do něj po celou dobu nevstoupil a tudíž žádnou vodu nespotřeboval?

Jak je to v situaci, když v dalším zúčtovacím období pořád v bytě nikdo nebydlí, ale proběhne v něm rekonstrukce, během níž se sice nějaká voda spotřebuje, ale jde zlomek množství než při bydlení a navíc během rekonstrukce je dostupný pouze provizorní přívod studené vody tj. není k dispozici žádný kohout s teplou vodou, narozdíl od ostatních bytů, kde je i teplá voda. S kolika obyvateli se v těchto případech počítá ve výpočtu spotřeby?

 

ODPOVĚĎ:
Rozúčtování vody v bytových domech bez individuálních bytových vodoměrů se řídí směrnými čísly spotřeby vody, která stanovují průměrnou spotřebu na osobu nebo bytovou jednotku, pokud neexistují konkrétní měřidla spotřeby. Váš případ, kdy je byt prokazatelně neobývaný nebo v něm probíhá rekonstrukce, může přinést několik právních a praktických otázek ohledně spravedlivého rozdělení nákladů na vodu.
1. Neobývaný byt (žádná spotřeba vody)
Pokud je byt prokazatelně celý rok neobývaný a žádná voda nebyla spotřebována, je logické a spravedlivé, aby nebyla na tento byt přidělena žádná spotřeba vody. Nicméně, směrná čísla spotřeby často neumožňují automatické snížení spotřeby na nulu, i když je byt neobývaný. Je tedy důležité ověřit, jaká pravidla platí ve vaší domovské správě a jak je rozúčtování vody upraveno ve vašich stanovách nebo domovním řádu.
V některých případech správci domů umožňují uplatnění tzv. výjimky, pokud je možné doložit neobývání bytu například čestným prohlášením, fotodokumentací, nebo jiným důkazem (např. žádný odběr elektřiny, nevyužívání služeb apod.).
Pokud není taková výjimka stanovena, může se stát, že bude spotřeba vody na tento byt přesto vypočítána na základě směrných čísel. V takovém případě je nutné se obrátit na správce budovy nebo společenství vlastníků a dohodnout se na spravedlivém řešení.
2. Rekonstrukce (částečná spotřeba vody)
Během rekonstrukce bytu, kdy dochází k minimální spotřebě vody, by měla být tato skutečnost zohledněna. Při rekonstrukci, pokud existuje doložitelná minimální spotřeba (např. spotřebovaná voda pro stavební práce), by měl správce domu nebo společenství vlastníků upravit rozúčtování tak, aby odráželo reálnou situaci:
Rekonstrukce není považována za běžné užívání bytu, takže by mělo být možné počítat s nízkou spotřebou vody. Může se jednat o individuální dohodu se správou nebo o doložení spotřeby například podle fakturace za rekonstrukci či jiných údajů.
V případě, že byt nemá přístup k teplé vodě, by měla být také tato skutečnost zohledněna ve výpočtech. Spotřeba teplé vody má obvykle jinou cenu než studené vody, a pokud nebyla teplá voda k dispozici, neměla by být účtována.
3. Počet obyvatel ve výpočtu spotřeby
Pokud se v bytě prokazatelně nikdo nezdržuje a byt je neobývaný, v základu by měl být počet obyvatel pro výpočet spotřeby nulový. U rekonstrukce, kdy byt není používán k běžnému bydlení, je také vhodné uplatnit snížení na minimální počet obyvatel nebo dohodnout zvláštní režim na základě reálné spotřeby vody.
Doporučení:
Kontaktujte správce domu: Oslovte správce budovy nebo společenství vlastníků, informujte je o situaci a požádejte o přehodnocení výpočtu na základě reálné spotřeby a specifických podmínek (neobývaný byt, rekonstrukce, nedostatek teplé vody).
Doložte důkazy: Předložte důkazy o tom, že byt nebyl obývaný (např. fotografie, prohlášení, faktury za energie nebo stavební práce). U rekonstrukce je dobré doložit, kolik vody bylo skutečně spotřebováno (pokud je to možné) a jaké omezení (např. absence teplé vody) existovalo.
Požádejte o výjimku nebo zvláštní výpočet: Pokud váš správce nemá pravidla pro výjimky, je vhodné požádat o výjimku a individuální přístup k danému období.
Sledujte stanovy: Zkontrolujte, zda jsou ve stanovách domu uvedena pravidla pro rozúčtování vody v neobývaných bytech nebo v bytech během rekonstrukcí.
Pokud se se správcem nebo společenstvím vlastníků nedohodnete, můžete zvážit konzultaci s právníkem nebo mediátorem, abyste dosáhli spravedlivého rozdělení nákladů.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.