Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsme společenství vlastníků celkem 40 bytů, panelák a z toho 15 bytů má plastová okna.
Jsou okna společnou částí domu, když v listu vlastníků (prohlášení vlastníků) jsou společnou částí domu? Ve stanovách je formulace nejasná a připouští i výměnu oken. Co má vyšší právní sílu - stanovy a nebo prohlášení vlastníka?

Lze těm vlstníkům co okna mají (15 bytů) vyplatit postupně ve splátkách náklady z fondu oprav ihned po realizaci oken u zbývajících 25 bytech?
Navrhl jsem na shromáždění vlastníků vyplacení splátek 15ti bytům po realizaci u zbývajícíh bytů. Svolavatel schůze toto odmítl a položil svoji otázku zda souhlasí s tím, aby zbývajícícm bytům se dělaly okna z fondu oprav. Proti pochopitelně hlasovali ti co již okna mají. Měl na to svolavatel právo a tím hlasování zmanipulovat?
Děkuji, Mojmír

ODPOVĚĎ:
Zákon o vlastnictví bytů v § 2, který vymezuje pojmy pro účely tohoto zákona, neuvádí okna pod písm. g) mezi příkladným způsobem vyjmenovanými společnými částmi domu, které jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků jednotek; z toho vyplývá, že zákon č. 72/1994 Sb. tuto otázku jednoznačně neřeší.
Ministerstvo se přiklání k názoru, že i okna jsou společnou částí domu, neboť jsou obdobně jako lodžie či terasy a balkony součástí vnějšího pláště budovy, který je bezesporu společnou částí domu.
Lze tedy vyplatit náklady z fondu oprav na okna vlastníkům, kteří si je pořídili z vlastních prostředků.  

Svolavatel měl právo takto otázku položit. Diskuze na shromáždění se neřídí konkrétními pravidly, proto tento postup neodporuje zákonu a je tudíž dovolený.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.