Nájemce se neodstěhoval z bytu po ukočení nájemní smlouvy, co dělat s jeho věcmi?
- Uložil(a): Monika Vybíralová, DiS. (správa textů)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zveřejněno: 27. listopad 2011
Nájemník měsíc před skončením nájemní smlouvy uzavřené na dobu určitou zmizel. Po skončení nájemní smlouvy se neodstěhoval, na písemné i telefonické výzvy nereagoval. Byt zůstal obsazen ještě 2 měsíce po skončení nájemní smlouvy jeho věcmi, nebylo možné jej znovu pronajmout.
Když i nadále nebyl k nalezení, jeho věci jsem na začátku třetího měsíce po skončení nájemní smlouvy sbalila za účasti svědků a byt tak uvolnila. Mohu do jeho dluhu na nájemném započítat i tyto dva měsíce po skončení nájemní smlouvy, nebo to musím odepsat jako ztrátu? Při předávání majetku neplatiče jeho rodičům jsem využila zástavního práva a ponechala si předměty v ceně asi 10 000 Kč v zástavě. Cena předmětů v zástavě je nižší než dluh na nájemném. V dřívějších odpovědích vaší poradny bylo řečeno, že věci v zástavě mohu prodat pouze se svolením soudu. Jaké jsou však promlčecí lhůty: Kdy je promlčeno právo neplatiče, žádat věci v zástavě zpět, za předpokladu nečinnosti obou stran? Kdy je promlčeno moje právo žádat nájemné, za předpokladu nečinnosti obou stran? Děkuji, Jana
ODPOVĚĎ:
Nájemné za dva měsíce si můžete připsat k dluhu jako škodu, která Vám vznikla, tím, že byt nebyl včas a řádně uvolněn. Váš nárok se promlčí za 3 roky od svého vzniku (každé nájemné se promlčuje jednotlivě). Zastavení promlčecí doby může nastat pouze zaplacením pohledávky nebo podáním žaloby na zaplacení. Věci, které máte nyní v detenci, jsou stále majetkem Vašeho dlužníka a vlastnické právo se nepromlčuje; takže žádat je může zpět kdykoliv. O prodeji věcí by skutečně mohl rozhodnout soud, Vy věci prodat nemůžete.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.