Počet stránek ve webu: 47749

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Ráda bych se zeptala, zda-li je možné sepsat darovací smlouvu (darování nemovitosti) bez úředního ověření mého podpisu coby dárce a bez úředního ověření podpisů obdarovaných (moje 2 plnoleté a svobodné děti), a to za účasti např. 2 svědků, kteří by tuto darovací smlouvu podepsali ?

    Katastrální úřad trvá na jedné darovací smlouvě s úředně ověřenými podpisy – proč by nemohla být darovací smlouva sepsána pouze za účasti 2 svědků jako u závěti? Lze také jako u závěti sepsat darovací smlouvu vlastní rukou? Když je sepsána a podepsána Darovací smlouva a v mezidobí, tj. před podáním návrhu na vklad nemovitosti na KÚ, dojde k úmrtí dárce, platí tato darovací smlouva nebo je zahájeno dědické řízení? Děkuji, Darina

    Odpověď:

    Zákon hovoří o tom, že v případě darování nemovitostí je zapotřebí dodržet pouze písemnou formu, avšak k tomu, aby změna v osobě vlastníka nemovitosti byla katastrálním úřadem vložena je třeba úředně ověřené podpisy. Na katastrálním úřadě tak mají pravdu. Darovací smlouvu by bylo vhodné rukou nepsat, jedná se především o její čitelnost, ovšem nikde není stanoveno, že tak být učiněno nesmí. Patrně darovací smlouvu rukou napsat lze. Obdarovaný se stane vlastníkem nemovitosti okamžikem vkladu do katastru nemovitostí. A protože darovací smlouva, podle níž má být plněno až po dárcově smrti je neplatná, mohlo by se stát, že pokud budete s vkladem do katastru nemovitostí otálet až do Vašeho úmrtí, nemovitost bude stále ve Vašem vlastnictví a bude podléhat dědickému řízení.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování