Jak se vyhnout předkupnímu právu
- Uložil(a): Mgr. Dana Pluhařová (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zveřejněno: 16. leden 2016
V restituci byl mě a sestře vrácen dům. Dohodou jsme si jej fyzicky rozdělily a zároveň vzájemně vyhradily předkupní právo pro případ, že by některá z nás chtěla dům v budoucnu prodat. V katastru nemovitostí jsou nyní vedeny samostatně jako dvě parcelní čísla a dva domy. Sestra se k prodeji nyní rozhodla.
Navštívil mě realitní makléř, zda uplatním předkupní právo za cenu, kterou nabízí potenciální kupec. Předkupního práva jsem využila. V ten moment sestra od prodeje odstoupila s tím, že dům převede na syna (krátce před tím uváděla, že dům chce prodat, aby nezatěžovala děti do budoucna a ona ani děti o něj nemají zájem). Vše nasvědčuje tomu, že se jedná pouze o snahu vyhnout se předkupnímu právu, syn by pravděpodobně dům obratem prodal. Nechtějí prodat mě! (Před časem něco podobného udělala s pozemky.) Jakým způsobem by bylo možné dosáhnout převedení závazku předkupního práva i na syna sestry? Byla by možnost zamýšlený převod napadnout?
ODPOVĚĎ:
Máte pravdu, že způsobem, který popisujete by sestra mohla obejít Vaše předkupní právo. Zákon pamatuje na případy, kdy se někdo snaží zastřít právní úkon jiným právním úkonem, v tomto případě prodej nemovitosti darováním. Pak se na úkon hledí tak, jaký byl jeho pravý účel. Ve Váš prospěch dále svědčí i další princip, který zase zapovídá, aby měl někdo prospěch ze svého nepoctivého jednání. Nepoctivost jednání resp. zastřenost původního právního úkonu však musíte napadnout u soudu, návrhem na určení neplatnosti úkonu a navíc musíte nepoctivé úmysly sestry prokázat. Pokud se tak již stalo v minulosti, v případě prodeje pozemků sestry, pak máte jistou naději, že se její záměr prokáže i nyní, ale je to diskutabilní.