Předkupní právo na majetek získaný v dědictví, dědickém řízení
- Uložil(a): Mgr. Jiří Soukop (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zveřejněno: 16. leden 2016
Sestřenice zdědila ideální podíl na pozemcích. Tento její podíl chce prodat třetí osobě. My o tento podíl máme zájem, jsem ochotni zaplatit stejné nebo větší peníze jako třetí osoba, ale z osobních důvodů sestřenice s námi nekomunikuje. Jaký postup mám uplatnit, abych se domohl předkupního práva dle občanského zákoníku. Děkuji, Norbert
ODPOVĚĎ:
Zákonné předkupní právo v případě vzniku spoluvlastnictví v dědickém řízení platí § 1124 odst. 1 OZ:
Bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo, ledaže spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé. Neujednají-li si spoluvlastníci, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.
V daném případě se lze po nabyvateli podílu domáhat porušení zákonného předkupního práva a dosáhnout tak převodu podílu za podmínek prodeje třetí osobě. Po uplynutí doby pak lze s podílem disponovat neomezeně.
Bylo by možné sestřenici doporučeným dopisem i na tuto skutečnost upozornit s tím, že jste připraveni částku za převod zaplatit, nicméně vzhledem ke špatným vztahům by asi naschvál s prodejem nadále vyčkávala a následně prodala podíl třetí osobě. Spoluvlastnictví je vždy problematické, pokud zde není elementární vůle k dohodě.