Nepřítomnost spoluvlastníka bytu na schůzi SVJ - je nutná plná moc pro druhého ze spoluvlastníků pro rozhodování o věcech SVJ?
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zveřejněno: 30. červen 2016
Jako výbor SVJ jsme pořádali shromáždění. Od manželů majících jednotku ve společném jmění, kdy se dostavil pouze jeden z nich, jsme požadovali plnou moc od nepřítomného. Je nutné mít plnou moc, či zmocnění písemně i pokud se na shromáždění dostaví oba manželé? Není na jejich ústní domluvě, kdo z nich bude hlasovat?
Mám tento § chápat tak, že od doby platnosti NOZ jsme si jako výbor měli vyžádat od jednotlivých spoluvlastníků (ať už SJM nebo spoluvlastníků jedné jednotky) písemné zmocnění jen pro jednoho z nich, který bude hlasovat, přebírat vyúčtování ap. a ten druhý tímto ztratí i např. právo převzít vyúčtování služeb, ač je také jejich plátcem? Nebo se jako výbor máme stát archiváři plných mocí, kdy je spoluvlastníci budou neustále měnit dle svého času a potřeb? Máme znění tohoto § i ve stanovách. Děkuji, David.
ODPOVĚĎ:
Pro zodpovězení Vašeho dotazu je klíčový § 1185/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že spoluvlastníci bytové jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu bytového domu. To platí i v případě manželů, kteří mají bytovou jednotku ve společném jmění.
Občanský zákoník tedy skutečně ukládá manželům a spoluvlastníkům povinnost zmocnit společného zástupce, který bude vystupovat a právně jednat vůči správci bytového domu.
Dostaví-li se oba manželé (či všichni spoluvlastníci) na shromáždění SVJ, je samozřejmě možné, aby se na místě dohodli, kdo z nich je bude při hlasování zastupovat (čímž je k zastupování tento manžel/spoluvlastník ústně zmocněn). Občanský zákoník totiž v této souvislosti nevyžaduje písemné zmocnění (byť je, jak níže uvádím, samozřejmě praktičtější).
S ohledem na skutečnost, že společný zástupce manželů/spoluvlastníků nebude omezen pouze na hlasování na shromáždění SVJ, nýbrž bude oba manžele/všechny spoluvlastníky zastupovat i při výkonu jiných práv (ve vztahu ke správci bytového domu), je samozřejmě vhodnější, aby bylo zmocnění provedeno písemně (resp. aby byla tomuto manželovi/spoluvlastníkovi vystavena písemná plná moc, s jejíž pomocí by své zmocnění vůči správci bytového domu prokazoval).
Není tudíž nutné, aby výbor (či jiný orgán) SVJ archivoval písemné plné moci manželů/spoluvlastníků, nýbrž postačí, pokud se příslušní zmocněnci před hlasováním shromáždění SVJ (či před jiným právním jednáním vůči správci bytového domu) prokáží písemnou plnou mocí.
Je pravdou, že manželé/spoluvlastníci mohou společného zástupce kdykoli změnit, tzn. odvolat zmocnění a zmocnit jinou osobu. V této souvislosti upozorňuji, že společným zástupcem nemusí být některý z manželů/spoluvlastníků, neboť občanský zákoník v žádném ze svých ustanovení nezakazuje, aby se společným zástupcem stala třetí osoba (byť takové řešení nebude patrně časté).
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/