Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví po splacení anuity
- Uložil(a): Mgr. Pavla Kotolová (advokát)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
Máme ze zákona právo na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví, když byla anuita již splacená? A pokud se převod do osobního vlastnictví povede, musíme založit společenství vlastníků bytových jednotek SVJ i když budeme chtít zůstat pod správou bytového družstva (chceme mít pouze byty v osobním vlastnictví - cca 14 partají z 21)?
Pár informací: Jedná se o "šachetní" byt SBD Krušnohor založeného v roce 1963. Domy jsou z roku 1985-1992. Byt (resp. podíl v družstvu) jsem koupil v roce 2004. Děkuji, Ondřej.
ODPOVĚĎ:
Na převod družstevního bytu do osobního vlastnictví není v současnosti právní nárok, resp. záleží, jak tuto skutečnost máte upravenou ve Stanovách bytového družstva. O převodu do osobního vlastnictví rozhoduje členská schůze. Pokud Stanovy v tomto směru. mlčí", je třeba odhlasovat převod nadpoloviční většinou všech členů družstva. Pokud by 14 družstevníku z 21 souhlasilo z převodem, podaří se Vám převod odsouhlasit, pokud hlasováním nedosáhnete uvedené výše, není na převod bohužel právní nárok.
V případě převodu jednotlivých bytů do osobního vlastnictví bude třeba založit společenství vlastníků jednotek. Resp. 1/ Vypracování prohlášení vlastníka, tak aby byly jednotlivé byty řádně specifikovány, 2/ Smlouva o převodu bytu do osobního vlastnictví, 3/ Vznik společenství vlastníků jednotek. Vzhledem k tomu, že majetek bytového družstva bude převeden do osobního vlastnictví jednotlivých členů je třeba, aby vznikl subjekt, který bude provádět v domě správu a sdružovat jednotlivé vlastníky.
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Splacení anuity a nárok na převod družstevního bytu DB do osobního vlastnictví OV
- Povinnost vytvořit SVJ pokud správu vykonává BD, bytové družstvo