Plynoměr, vodoměr, elektroměr umístěný na sousedním pozemku - je nutné psát žádost o zpřístupnění o možnost vypnutí nebo zapnutí elektřiny, vody, plynu majiteli?
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
Mám rodinný dům (RD), jehož elektro/plyno/vodoměr se nachází v sousední nemovitosti. Předtím u sousedů nebyl problém, vždy jsem se k vypínačům dostal. Chtějí, abych se písemně ohlásil, že chci v určitý den a čas vypnout, zapnout vodu, plyn, elektřinu ve svém domě. Musel jsem podepsat smlouvu o přístupu. Jak to reguluje zákon? Děkuji, Aleš
ODPOVĚĎ:
Energetický zákon ukládá zákazníkovi povinnost umožnit přístup k měřidlům. Zákazník jste Vy. Pokud jsou měřidla přístupná pouze v jiné nemovitosti, pak zákon přístup k těmto zařízením reguluje obecně tak, že každý je povinen k těmto zařízením umožnit na nezbytnou dobu přístup jak majiteli, tak pracovníkům elektráren či plynáren. Nikde není psáno, že byste měl o zpřístupnění měřidel či vypínačů žádat písemně a pokud by se stalo, že Vám majitel nemovitosti, ve které se měřidla nachází, odepřel bezdůvodně přístup, odpovídá za škodu, kterou Vám tím způsobil.
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Právo odběratele energie na vstup na cizí pozemek k centrálnímu vypínači elektřinu, plynu, vody (vodoměru, plynoměru, elektroměru)
Štítky: