Kamarádka má s bývalým přítelem hypotéku na nemovitost. Nemovitost je psaná celá na ni. Chce se z nemovitosti odstěhovat, vyvázat se z hypotéky a darovací smlouvou přepsat dům na bývalého přítele. Dříve než dojde k podepsání darovací smlouvy si chce zajistit finanční vyrovnání 100-150.000 Kč, což je vzhledem k hodnotě nemovitosti a vložených peněz směšná částka. Jak postupovat, může advokát sepsat "něco", nebo může být v darovací smlouvě vyrovnání zahrnuto? A co darovací daň? Děkuji, Zuzka

ODPOVĚĎ:
Kamarádce by se spíše vyplatilo dům příteli prodat, protože v případě darování bude hradit výrazně vyšší daň - darovací, než v případě koupě. Podstatou darování je bezúplatnost, takže otázka vyrovnání by neměla být součástí darovací smlouvy. Celá transakce by se dala ošetřit smlouvou o smlouvě budoucí, ve které by bylo nastaveno, že kamarádka se zavazuje dům darovat, ale až poté, co obdrží finanční plnění. Smlouva o smlouvě budoucí je závazná, pokud by se kterákoliv strana rozhodla ji nerespektovat, může se druhá strana u soudu domáhat jejího splnění. V dané věci ale doporučuji navštívit advokáta, se kterým by bylo dobré osobně věc probrat a zvolit nejvhodnější postup. Seznam advokátů najdete na www.advokatikomora.cz.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Darování nemovitosti s podmínkou vyplacení - jde takovou smlouvu sepsat?
  • Daně - je lepší darování nebo prodej bytu, domu, nemovitosti partnerovi, příteli, druhovi, družce, partnerce, přítelkyni?