07/2018 jsem zakoupil na úvěr osobní vůz a jelikož mám ještě jiný zapůjčil jsem ho dceři. Jak šel čas nepohodli jsme se a teď jsem jí vyzval, aby vůz vrátila, ale to odmítá. Mám i obavy, aby vůz úmyslně nepoškodila. Budu klidně postupovat důrazně, jen nevím jaká je ta správná cesta. Děkuji za radu S pozdravem Igor.

ODPOVĚĎ:
Pokud je vůz psaný na Vás a nemáte žádnou písemnou smlouvu, vyzvěte ji písemně (ideálně zaslat dopis min. doporučeně), aby vůz vrátila, a určete jí k tomu přiměřenou lhůtu. Tuto výzvu je vhodné formulovat jako tzv. předžalobní výzvu (vzor naleznete zde: https://www.zbynekmlcoch.cz/ke-stazeni/obcanske-pravo-vzory/predzalobni-upominka-vyzva-k-uhrazeni-dluhu-vzor-ke-stazeni-zdarma-novy-obcansky-zakonik-2014). Ve Váš neprospěch bohužel trochu svědčí skutečnost, že nemáte právě žádnou písemnou smlouvu, ve které by byla zakotvena lhůta zapůjčení vozidla, popř. výpovědní důvody – budete muset prokázat, že jste se např. dohodli na užívání vozidla pouze po určitou dobu.