Spolumajitel nemovitosti neplatí zálohy na energie a vodu, hrozí odpojení - jak má postupovat druhý spoluvlastník nebo spolumajitelé?
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
Po smrti matky (6/2021) jsem s bratrem zdědil nemovitost. Bratr si tam (5/2021) zřídil trvalý pobyt. Po rozchodu s přítelkyní u které bydlel (11/2021) začal nemovitost trvale užívat. Dodnes však na sebe nepřepsal elektřinu, plyn ani vodu, neplatí měsíční zálohy a nevyřídil ani inkaso. Vzhledem k dluhům na energiích hrozí jejich odpojení.
Bratr už má z dřívějška několik exekucí, díky kterým je na nemovitosti zástavní právo. Nevyužil ani možnosti Milostivého léta. Hrozí exekuční prodej domu a dluhy na energiích nakonec budu zřejmě nucen zaplatit já zatímco on je zatím vcelku spokojený a v podstatě nepostižitelný. Poraďte mi prosím jak nejlépe v tomto případě postupovat a jaké právní kroky mohu a měl bych podniknout. Předem mnohokrát děkuji. S pozdravem Bronislav.
ODPOVĚĎ:
Pokud jste nemovitost zdědili tak, že ji máte v podílovém spoluvlastnictví, pak můžete chtít spoluvlastnictví vypořádat. Tedy podat k soudu žalobu a domáhat se toho, aby byl dům přikázán jen Vám s tím, že bratra vyplatíte. Pokud má bratr exekuce, je třeba řešit situaci rychle, než na dům některý z exekutorů nařídí exekuci a podíl bratra bude vydražen a Vy budete mít nového spoluvlastníka. Z mého pohledu bych tedy dluhy za bratra vůbec nehradila. Buď bych podala na soud žalobu o vypořádání podílového spoluvlastnictví nebo bych nechala podíl jít do dražby a snažila bych se dům vydražit. Určitě bych ale dluhy za bratra nehradila, neboť byste se tím dostal pravděpodobně do kolotoče, kdy byste již jen dluhy hradil a bratr by spokojeně bydlel.
Štítky: