Počet stránek ve webu: 47887

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Rozvedení rodiče měli dva syny a jeden syn zemřel a zanechal po sobě finanční hotovost v Austria bank - bance v Rakousku. Dědické řízení ani po roce nebylo uzavřeno pro neshody. Vím, že po synovi dědí matka a otec po 1/2. Otec však dluží na výživném na každého syna cca 400.000 Kč a v rámci exekučního řízení, dluh splácí částkou cca 1.000 Kč měsíčně. Na účet v cizině údajně exekutor "nedosáhne". Má však ještě další 4 exekuce v nám neznámé výši. Nyní však otec zemřel a do dědictví vstupují i jeho 2 dcery z prvního manželství. Budou tedy vedena asi 2 dědická řízení. Jaký je teď vlastně postup? Jak bude řešeno dědictví, když dluhy otce násobně převyšují případné dědictví po zemřelém synovi? Může tedy pozůstalý syn po někom vyžadovat dluh na výživném po otci? Podíl matky po synovi je jasný (50 %), ale jak ho tady vyzvedne z banky v cizině? Dají jí celou částku, nebo poměrnou část a zbytek tam zůstane navěky ležet?


    _________________________________
    Doplňující dotaz:
    Dobrý den, asi jsem špatně vysvětlil rodinné vazby.Je to Takto:(použiji fiktivní jména)
    1. první manželství p. Pavla s p. Zdenou rozvedeno- zbyly dvě děti ,Petra a Pavla
    2. druhé maželství p. Pavla s paní Janou rozvedeno, zbyly 2 děti Jan a Milan - vůči nim těmto dvěma synů , na které p. Pavel neplatil výživné cca 2x 400tis. = 800000,-Kč. Výživné mu bylo strháváno z důchodu exekučním příkazem. Loni (2024) (2024) zemřel mladší syn Jan a dědí po něm tedy va 2.třídě jeho rozvedení rodiče Jana a Pavel sejným dílem(Pavel má však dluh vůči zemřelému synovi, ( i vůči druhému synovi, který však není dědicem)ten se však krátí na polovinu, jelikož on sám po sobě ho vymáhat nebude. Jednání o dědictví však nebylo dosud ukončeno.Nicménšě matka zemřelého Jana dědí v každém případě 1/2. Nyní však p. Pavel zemřela vzniká další dědické řízení, kde by po p. Pavlovi měly dědit jeho dvě dcery z 1. manželství a syn z druhého manželství( jemu však dluží na výživném ).Tyto 3 děti zároveň vstupují do 1. dědického řízení a Janovi. Tam se asi nic nemění na tom, že matka zemřeléhoo Jana dědí stále 1/2 a otázka nyní je , co bude s druho polovinou dědictví po Janovi, kde jsou tedy nyní dědici 3 děti p. Pavla, který má však dluhy přesahující násobně zděděnou polovinu po synovi Janovi a zároveň dluží druhém synovi Milanovi . Může tedy syn Milan nějak vymáhat dluh po dcerách otce? Budou vedena dědická řízení souběžně? Nevíme právě co ted bude s tou polovinou dědictví po Janovi.

    Odpověď:

    Pokud měl zemřelý otec dluhy a jeho dědicové dědictví odmítnou, nebude už dlužné výživné vymahatelné. Zároveň platí, že dluhy jsou hrazeny pouze do výše nabytého dědictví, pokud je provedena tzv. výhrada soupisu pozůstalosti. Tj. pokud měl zemřelý otec dědit něco po svém synovi a manželka otce by dědictví přijala stejně jako jeho další dědicové, museli by se podle výše nabytého dědictví a dle dědických podílů podílet na úhradě dluhu na výživném. Rozhodně doporučuji nechat vyhotovit tzv. výhradu soupisu pozůstalosti a možná se kvůli rizikovému dědictví u jednání u notáře nechat zastoupit advokátem. Nicméně hodně záleží na osobě notáře, zda Vám rizika a situaci vysvětlí či nikoliv, protože notář nestojí na žádné straně a pokud nebude vstřícný, nebude chtít pozůstalým situaci vysvětlovat tak, aby se neocitli v riziku. 

    ___________

    ODPOVĚĎ NA PODDOTAZ: 

    Pokud dcery dědictví odmítnou, protože pasiva převyšují aktiva, nebude po kom vymáhat dlužné výživné. Pokud by byl pro obě dědická řízení ustanoven stejný notář, probíhalo by řízení jedno, pokud ale pro každého zemřelého bude připadat v úvahu jiný notář s ohledem na místní příslušnost, muselo by se nejprve vyřešit dědictví po dříve zemřelém a následně po později zemřelém. Pohledávka výživného bude předmětem dědického řízení, pakliže ji některý z účastníků předmětem řízení učiní a pak by tuto pohledávku museli dědicové hradit dle dědických podílů. Pokud ale dědictví odmítnou, nebude nikdo, kdo by pohledávku dědil a tedy byl povinen uhradit. 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování