Počet stránek ve webu: 47887

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (1 hlas)
    Manžel invalidní důchodce nic nevydělával - vliv na dědictví, dědění manželkou, vyjmutí majetku z dědictví, exekuce manžela
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Zemřel mi manžel (10 let manželé) byl v invalidním důchodu II.st a následně i ve starobním důchodu - obojí však bez peněz, protože neměl odpracované roky. Když jsme se brali, měli jsme spolu již 3 děti a se 4. jsem byla těhotná a byli jsme v hmotné nouzi. 3 roky poté jsem začala pracovat a tudíž jediný příjem do rodiny byl můj plat. Nyní manžel zemřel ve věku 66 let, má jednu exekuci zhruba na 90.000 Kč + poplatky exek. atd. Já jsem si udělala stavební spoření asi před 3 roky, abych si do budoucna mohla vzít hypotéku na rekonstrukci bytu (nyní je tam 49.000 Kč). Mám půjčku, kde zbývá splatit 85.000 Kč a od sestry jsem před půl rokem koupila auto za 120.000 Kč, které ji splácím po 2.500 Kč měsíčně. Podle notářky toto vše spadá do dědictví, i když jsem to koupila jen já, protože manžel neměl žádný příjem z důchodu. Kdybych nepracovala v Německu, tak za něj musím platit i zdravotní pojištění. Je možné tyto věci mnou koupené (samozřejmě i s půjčkou) nějak vyjmout z dědictví po doložení rozhodnutí, že měl důchod bez peněz? Tak abych se vyhnula přijetí dluhu z manželovy exekuce. Před našimi dětmi se mu narodily ještě 4 děti z různých vztahů, proto nechci mě stavební spoření, půjčku a nesplacené auto vnášet do dědictví. Všechny děti, kromě naší poslední dcery, jsou plnoleté.

    Odpověď:

    Bohužel z dědictví toto vyjmout nelze. Jediná možnost byla ještě za života manžela, že byste stihli sepsat tzv. zúžení společného jmění manželů SJM. Nyní už se nedá nic dělat. Jako manželé jste měli vzájemnou vyživovací povinnost a měli jste SJM, není rozhodné, kdo jaké finance do společného majetku přinesl, ani že jeden z manželů neměl žádný příjem.

    Bohužel za současného stavu je skutečně vše součástí společného jmění manželů SJM a tedy polovina je předmětem dědického řízení. 

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování