1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

11.2.2019 jsem poslal doporučeně slovenskému soudu v Žilině - Návrh na projednání nově objeveného dědictví po mé zemřelé matce původně slovenské národnosti. Majetek spočívá převážně v zemědělských a stavebních pozemcích ve vesnici 6 km od Žiliny. K návrhu jsem přiložil důkazy, ale nezaplatil jsem předem soudní poplatek, protože očekávám, že k tomu budu vyzván soudem, který mi také sdělí výši poplatku.

V této souvislosti se ptám:
1. Existuje nějaká zákonná lhůta do které mi slovenský soud musí odpovědět na můj zmíněný návrh?
2. Pokud taková lhůta existuje a soud ji nebude respektovat, kde si na liknavost soudu mohu stěžovat?
Děkuji, Evžen

ODPOVĚĎ:
Žádná zákonná lhůta pro reakci ze strany soudu bohužel neexistuje. Navíc je obecně známo, že slovenské soudy jsou výrazně pomalejší než soudy české a je naprosto reálné, že soud nebude reagovat cca rok. U dodatečného projednání dědictví byste žádný soudní poplatek platit neměl. Na liknavost soudce, který dostal případ k projednání, si můžete stěžovat přímo u předsedy daného soudu.