Minimální movitý majetek po zemřelém zůstaviteli - mohou si dědicové rozdělit dohodou mezi sebou bez dědického řízení u notáře?
- Uložil(a): Mgr. Kateřina Galatíková (advokát)
- Kategorie: Dědictví, vydědění, závěť (články)
Nedávno mi zemřela maminka, tatínek ještě žije, ale je plně odkázán na lůžko. Mám ještě sestru která se o tatínka stará. Sestře rodiče darovali dům s mým souhlasem. Maminka mě během svého života posílala nějaké peníze cca 100 000, Kč nechala mě napsat životní pojištění 100.000 Kč a penzijní připojištění cca 65.000 Kč. Taky chtěla přepsat své auto na mě - že ho bude mít až do své smrti, ale to už nestihla jelikož náhle zemřela.
Sestra o naší dohodě ví a souhlasila s tím. Maminka nám chtěla ulehčit a tak se skoro všeho majetku zbavila, zůstalo po ní jen to auto škoda fabia 9 let staré a půjčka na vysavač která se má platit cca ještě 2 roky. Potřebujeme na to notáře a platit mu odměnu? Když se se sestrou domluvíme sami s tím, že auto přepíšeme na mě a vysavač bude dál splácet tatínek, který ho s maminkou zakoupil. Z vybavení domu se sestrou nic nechceme a necháme tatínkovi. Popřípadě jestli se máme vzdát dědictví ve prospěch tatínka a pak to vyřešit s ním? Děkuji, Miloš
ODPOVĚĎ:
Dobrý den,
dědické řízení bude zahájeno již ze zákona, kdy soud pověří notáře k jeho projednání. Notář nahlédnutím do registrů zjistí, že Vaše maminka vlastnila automobil, proto jej bude nutné do dědictví zahrnout a platit notářský poplatek odvíjející se z hodnoty dědictví. Vlastnictví vysavače může notář zjistit pouze z Vašeho prohlášení, proto když jej nenahlásíte, nemusí být dluh do dědictví zahrnut. V rámci dědického řízení se pak můžete se sestrou a tatínkem dohodnout například na tom, že se oba dědictví vzdají ve Váš prospěch.
Štítky: