Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Řeším dědické řízení po bratranci zemřelém 2021 v Německu, kde měl i trvalé bydliště. Momentálně má celou kauzu v rukách soud v Alsfeldu. Vyzval mě, abych dodal podklady o již také zemřelém otci (úmrtní list a doklad, že neměl další děti). Rodiče mého bratrance se rozvedli v r. 1968 a od té doby vím o něm od zesnulé tety jen to, že zemřel a neměl další děti.

V ČR soud neurčil soudního komisaře, protože to podle EP přísluší zemi, kde měl zemřelý trvalé bydliště. Já jako nepřímý příbuzný teď nemám nárok na vydání potřebných dokumentů (např. RL zemřelého z Plzně nebo ÚL otce zemřelého nejspíše z Brna??? ). Ze soudu v Alsfeldu mě vyzvali, abych si najal profesionální vyhledávací službu za účelem identifikace příbuzných. Prosím o radu jak dále postupovat. S pozdravem Havel.

 

ODPOVĚĎ:
Vy jako soukromá fyzická osoba můžete nabídnut součinnost pouze v rozsahu, jakou Vám nabízí český právní řád. Pokud po Vás soud požaduje listiny, které nemáte k dispozici a nemáte je ani jak legálně zajistit, pak žádná profesionální služba za Vás nic takového neudělá a ani udělat nemůže, neboť by se rovněž pohybovala mimo zákon. Cizozemský soud si tak podle mého názoru chce ulehčit práci. I on má právo přes Ministerstvo spravedlnosti požádat o součinnost pro účely dědického řízení, takže já bych doporučila soudu dodat to, co máte. Ohledně toho, co nemáte, soudu sdělte, že listiny nemáte a nemáte je jak obstarat, a ať se soud cestou mezinárodní spolupráce obrátí na české Ministerstvo spravedlnosti.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.