Odmítnutí dědictví a vyklizení nájemního bytu po zemřelém zesnulém - musí ho dědic vyklidit nebo ne?
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Dědictví, vydědění, závěť (články)
Mám prosím dotaz k dědictví. Zemřel nám táta. Bydlel v obecním bytě, který je teď po něm v dezolátním stavu. Za života měl několik dluhů, které tvrdil že již jsou splaceny. V bytě nalezeno 42.000 Kč, dále ještě zůstal starší menší automobil. My se sestrou se chceme s největší pravděpodobností dědictví vzdát.
Jen obecní úřad potřebuje mít byt obyvatelný a proto bychom jej měly v co nejkratším termínu vyklidit a dát do původního stavu. Je možné tak učinit i když bychom se vzdávaly dědictví? Nebo popřípadě si nechali potvrdit od obecního úřadu, že jsme nic z bytu neodnesli, pouze nechaly vyvézt? Jak prosím postupovat. Velmi děkuji za právní radu. S pozdravem Magda.
ODPOVĚĎ:
Pokud jako dědičky dědictví odmítnete, pak dědictví přechází na další dědice, pokud nejsou, tak na stát. Za situace, kdy jste dědictví odmítly, nejste povinny cokoliv vyklízet a dávat do původního stavu, to by byla pouze Vaše dobrá vůle. Můžete samozřejmě s úřadem vstoupit v jakékoliv jednání, nicméně nejste k tomu povinny. Pokud byste přesto chtěly byt vyklidit, doporučila bych zajistit přítomnost pracovníka obecního úřadu, aby písemně svým podpisem stvrdil, že jste z dědictví nic neodnesly.
Štítky: