Počet stránek ve webu: 43.470

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Můj otec má dvě děti, mne a sestru. Problém ale nastává při případném dědictví a sice, že otec se s matkou před 44 lety (1978) rozvedl a otčím mě adoptoval (ještě za komunistů, je to dlouhá doba). Můj otec ale chce dědictví rozdělit rovným dílem mezi mne a sestru. Já však nejsem vlastně právně už jeho syn (otčíma mám i v rodném listě) tedy spadám zřejmě do kategorie ''mimo rodinu''.

Je možné v závěti uvést dělení majetku mne i sestru rovným dílem? Vztahuje se na ''dědictví mimo rodinu'' nějaká daň? Děkuji. Kazimír.

 

ODPOVĚĎ:
Pokud Vás nevlastní otec adoptoval, tedy skutečně si Vás osvojil a máte ho uvedeného v rodném listě jako otce, tak biologický otec skutečně již není z právního hlediska pro Vás příbuzným. Tedy musel byste v případě dědění hradit dědickou daň (dnes už spadající pod daň z příjmu). Pokud tedy tento biologický otec má kromě Vás ještě jednu dceru, která je zletilá, může závětí její dědický podíl zkrátit až na čtvrtinu a zbytek odkázat komukoliv jinému. Tedy závětí může odkázat sestře polovinu a Vám také. Abyste se vyhnul dědické dani, musel byste otce přimět, aby Vám majetek převedl za života, ale nikoliv darem, ale kupní smlouvou. U daru byste totiž také hradil daň. Daň nehradíte pouze u koupě, kdy daň z nabytí nemovité věci byla zrušena.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.