V závěti je uvedeno: "Odkazuji veškerý svůj majetek panu X a panu Y. Nechávám na jejich uvážení, jak si můj majetek rozdělí." A já se ptám, je tato závěť platná? Budou obě osoby dědit automaticky napůl nebo bude závěť prohlášena za neplatnou vzhledem k dost nešikovnému obratu o rozdělení majetku dle uvážení?

Podotýkám, že ani jedna z osob nemá s dědictvím napůl problém a jsou ochotni i k jiné dohodě. Závěť je psaná vlastní rukou a má jinak veškeré náležitosti. Mohl by ji někdo napadnout? Děkuji Andrea.

ODPOVĚĎ:
Pakliže závěť nebyla pořízena veřejnou listinou, tj. notářským zápisem, lze napadnout kdykoliv. V případě napadení závěti musí ten, který napadá závěť prokázat její relativní neplatnost. Do doby než bude prokázán opak, tj. relativní neplatnost závěti, nahlíží se na závěť jako na platnou.