Prosím objasnění ve věci dědictví. Manžel zdědil pozemek po rodičích, na kterém jsme v době trvání manželství postavili rodinný dům. Manžel si nepřál, abych byla zapsána katastru nemovitostí, jako spolumajitel. Mám v případě jeho úmrtí nárok na dům? Šárka.

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, zda jste měli nějaké děti či nikoliv. Pokud ano, tak byste se o dům v dědickém řízení dělila s dětmi, a to každý rovným dílem. Pokud děti nemáte a manžel by ke dni úmrtí neměl žádnou jinou osobu kromě Vás, se kterou by po dobu min. jednoho roku před smrtí sdílel společnou domácnost, tak byste veškerý majetek po manželovi dědila Vy. Pokud by měl nějakou tzv. osobu blízkou, dělila byste se s ní přesně na půl.