Potřebovala bych radu ohledně jedné půjčky, co jsme si vzali od pána na směnku. Dohodli jsme se, že půjčka bude splacena ve dvou splátkách. Jednu jsme uhradili v terminu a druhou bohužel ne. Pán nám slíbil, že tedy počká, ale nepočkal. 16.7.2019 nám přišel dopis od rozhodce, že po nás pán chce celou částku, v dopise se přímo uvádí, že jsme mu nic neuhradili, což není pravda. Jak to prosím řešit? Děkuji, Daniela

ODPOVĚĎ:

Dobrý den,
z Vašeho dotazu nevyplývá, zda předmětný dopis je pouze výzvou k dobrovolnému uhrazení dluhu před tím, než dojde ke konečnému rozhodnutí v rozhodčím řízení, či zda jde již o vydaný rozhodčí nález. V prvním případě by měl dopis obsahovat výzvu k vyjádření v určité lhůtě – do vyjádření uveďte, že jste již první splátku uhradili a toto doložte např. výpisem z účtu. Pokud již došlo k vydání rozhodčího nálezu, pak se můžete bránit podáním žaloby k soudu na zrušení rozhodčího nálezu, kdy opět jako důvod uvedete, že polovina dluhu již byla uhrazena a přiložíte o tom důkaz. Bohužel se nemohu k Vašemu dotazu více vyjádřit. Doporučuji Vám však kontaktovat advokáta za účelem porady ve Vaší záležitosti, kdy na základě osobního pohovoru a zhlédnutí všech potřebných listin Vám bude schopen poradit vhodný postup.