Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Synovi jsme darovali byt v osbním vlastnictví. Ten si na jeho rekonstrukci vzal úvěr u Stavební spořitelny a zástavou k úvěru je darovaný byt. Jako přistupitelé k dluhu jsme uvedeni my rodiče. Úvěr nebyl pojištěn, ale syn měl uzavřeno pojištění pro případ úmrtí - částka převyšuje výši dluhu, obmyšlená osoba neuvedena (děcic-nezletilá dcera). Syn nečekaně zemřel.

    Jako jediná dedička se stala nemanželská nezletilá dcera. Zjistili jsme, že dědické řízení již proběhlo, nezletilá dcera uvedena jako vlastník bytu s omezením vlastnického práva - zástavní právno smluvní. Domnívali jsme se, že nový vlastník na sebe přebírá i dluhy a bude pokračovat v jejich splácení. Naše doměnka byla mylná - stavební spořitelna nám zaslala výzvu k úhradě dluhu.
    Je postup stavební spořitelny správný? Neměla nejdříve vyzvat nového vlastníka? Existuje nějaká možnost jak odstoupit od smlouvy nebo jak přimět nového vlastníka k placení dluhu? Můžete nám poradit, jak máme dál postupovat? Zajímalo by nás, zda jsme měli být informování o výsledku dědického řízení, když jsme v úvěrové smlouvě uvedeni jako přistupitelé k dluhu popř. vypravovatelka pohřbu (sestra zemřelého). Děkuji, Yvona

    Odpověď:

    Spořitelna postupovala v souladu s právem – jakožto přestupitelé k dluhu jste zavázáni dluh v případě neschopnosti dlužníka splácet a uhradit. Neschopnost dlužníka není myšlena jenom ekonomická neschopnost, ale i případ smrti dlužníka.
    V případě, že by spořitelna souhlasila, mohli byste nechat dluh převzít nového vlastníka a tak se z dluhu vyvázat. Vzhledem k věku nového vlastníka, nelze stoprocentně předpokládat, že Vám spořitelna souhlas udělí.

    Na druhou stranu vzhledem k životní pojistce, která bude obmyšlené vyplacena, je možné, že by spořitelna souhlas s převzetím dluhu udělila.
    Další postup je bohužel jasný – jste dlužníky Spořitelny a je třeba, aby byl nadále splácen úvěr.

    Doporučuji s dědičkou a Spořitelnou jednat o převzetí dluhu, jinak se z dluhu nevyvážete.
    O celém dědickém řízení jste měla být informována, protože jste členem rodiny zůstavitele. Na Vašem postavení dlužníka by to ovšem vliv nemělo. A vzhledem k tomu, že zůstavitel má univerzálního dědice (tedy potomka), nebyla byste povolána ani k dědění.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování