Počet stránek ve webu: 47843

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bydlím ve státním bytě, kde máme všichni trvalý pobyt. Na nájemní smlouvě jsou vedeni dva nájemci – E. a D. Oba však nyní žijí v zahraničí, i když si ponechali trvalý pobyt na této adrese. Společně s nimi v bytě bydlím já (S.) a moje matka B.. Jsme zapsány jako osoby žijící ve společné domácnosti. D. k má v ČR dluhy a obávám se, že pokud přestane tyto dluhy splácet, mohla by na byt přijít exekuce. Ráda bych se zeptala: Pokud exekutor přijde kvůli D. dluhům, může zabavit majetek v bytě, i když mu nepatří? Máme možnost nějak ochránit náš majetek, pokud by došlo k exekuci? Pokud by exekutor zjistil, že Eva a Dominik žijí dlouhodobě v zahraničí, může tato informace ohrozit naši nájemní smlouvu u bytové správy? Jaká je moje povinnost vůči exekutorovi v případě, že Dominik není fyzicky přítomen v bytě? Na jaké právní předpisy se v této situaci mohu odvolat, abychom předešli případným problémům? Předem děkuji za odpověď a radu, jak v této situaci postupovat. S pozdravem, Sára.

    Odpověď:

    Soudní exekutor je oprávněn provést místní šetření na adrese trvalého pobytu povinného dlužníka (i v případě že tam dlužník reálně nebydlí) a současně může pojmout movité věci nacházející se na adrese trvalého pobytu do soupisu. Podle § 325b odst. 2 občanského soudního řádu má každý, v jehož objektu má povinný byt nebo své místnosti, povinnost strpět prohlídku bytu a jiných místností povinného. Pokud byste soudního exekutora například do bytu nepustili, má exekutor ve smyslu § 325b občanského soudního řádu oprávnění si do bytu nebo jiné místnosti zjednat přístup.

    Je pak otázkou dokazování, kdo je skutečným vlastníkem sepsaných movitých věcí. Skutečný vlastník má možnost podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu podle § 68 exekučního řádu, a to k soudnímu exekutorovi do 30 dnů ode dne, kdy se o soupisu dozvěděl. Pokud by soudní exekutor tomuto návrhu nevyhověl, podle § 68 odst. 4 exekučního řádu je možné podat vylučovací žalobu u exekučního soudu do 30 dnů od doručení nevyhovujícího rozhodnutí soudního exekutora. Od podání návrhu na vyškrtnutí ze soupisu do uplynutí této lhůty a po dobu řízení o žalobě nelze sepsané movité věci prodat.

    Pokud v tuto chvíli ještě není vedena žádná exekuce, doporučila bych Vám tak důsledně schovávat daňové doklady od cennějších movitých věcí jako nábytek, el. spotřebiče (ideálně takové, kde budete uvedeni jako kupující/odběratelé) či jiné doklady prokazující Vaše vlastnictví, aby případně do budoucna mohly posloužit jako důkazy k návrhu na vyškrtnutí.

    Co se týče nájemní smlouvy, nemyslím si, že by skutečnost, že nájemci se v bytě nezdržují, tuto mohla nějakým způsobem ovlivnit, nicméně neznám text Vaší nájemní smlouvy. Předpokládám tedy, že jako osoby žijící ve společné domácnosti jste řádně evidováni, tj. že o Vás pronajímatel ví.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování